aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Diesel, benzyna - stabilnie na stacjach benzynowych- na razie

15 stycznia 2024
Diesel, benzyna - stabilnie na stacjach benzynowych- na razie
W tym tygodniu po raz kolejny zobaczyliśmy na polskim rynku zmianę spadkową dotyczącą wszystkich typów paliw. W przyszłym tygodniu jednak dalszy ciąg przeceny jest mniej prawdopodobny.

Ostatnie godziny to czas dynamicznego nasilenia działań militarnych w stosunku do jemeńskich Huti. Zaognia się także sytuacja na Morzu Czerwonym - a obawy o wpływ tych zdarzeń na tranzyt ropy już dają się zauważyć w cenie surowca. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, aby sugerować, że podbiją one mocno ceny na polskich stacjach paliw.
 
Czy rafinerie przenoszą już zwyżkę?
 
Ceny hurtowych większości paliw w porównaniu z minionym weekendem odnotowały zwyżkę. Zmiana spadkowa w porównaniu z sobotą dotyczy jedynie benzyny, która śladowo potaniała i kosztuje 4763 zł/m sześc. Jej odmiana 98-oktanowa wyceniana jest na 5000 zł/m sześc., a więc o 36 zł drożej niż w ostatni weekend. Diesel podrożał w tym samym czasie o 28 zł, a jego średnia cena wynosi 5048 zł/m sześc. O 41 zł wyżej wyceniany jest także olej opałowy, którego średnia cena wynosi 4127 zł/m sześc.
 
Detal będzie stabilny
 
W okresie między 15 i 21 stycznia 2024 spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa kosztować będzie 6,75-6,87 zł/l. Niewielkie zmiany dotyczyć będą także benzyny 95-oktanowej, która ulokuje się w przedziale 6,19-6,31 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy, oczekujemy utrzymania się cen detalicznych w przedziale 6,39-6,51 zł/l. W wypadku autogazu cena znajdzie się zapewne w przedziale 2,85-2,91 zł/l.
 
 
 
Bliski Wschód znowu w centrum uwagi

Niepokojące doniesienia napływające z rejonu Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej napędzają wzrost cen na rynku naftowym i przed weekendem notowania ropy Brent zbliżyły się do poziomu 80 dolarów, skutecznie odrabiając straty z początku tygodnia.
 
Poniedziałkowa sesja nie zapowiadała tego, że ropa może kończyć tydzień na plusie. Po informacji o obniżce lutowych cen surowca przez Saudi Aramco, notowania surowca na giełdzie w Londynie straciły na wartości ponad dwa dolary, spadając w rejon 76 dolarów. W kolejnych dniach coraz solidniejszym wsparciem dla drogiej ropy były jednak kolejne doniesienia napływające z Bliskiego Wschodu. Próby ataków jemeńskich Huti na statki na Morzu Czerwonym, eskalacja napięcia na pograniczu izraelsko-libańskim i w końcu naloty międzynarodowej koalicji z udziałem Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na cele w północnym Jemenie powodują wzrost premii za ryzyko na rynku naftowym i w piątek przed południem za baryłkę ropy Brent kupujący płacili już ponad 80 dolarów.
 
 
Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 stycznia 2024:
 
Poniedziałek
•    Polska – inflacja konsumencka
 
Wtorek
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    Polska – inflacja bazowa

Środa
•    Chiny – PKB
•    Strefa euro – inflacja HICP
•    USA – produkcja przemysłowa
•    USA – Beżowa Księga

Czwartek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Strefa euro – protokół z posiedzenia EBC
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw 

POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę