aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Diesel, benzyna - stabilnie na stacjach benzynowych- na razie

15 stycznia 2024
Diesel, benzyna - stabilnie na stacjach benzynowych- na razie
W tym tygodniu po raz kolejny zobaczyliśmy na polskim rynku zmianę spadkową dotyczącą wszystkich typów paliw. W przyszłym tygodniu jednak dalszy ciąg przeceny jest mniej prawdopodobny.

Ostatnie godziny to czas dynamicznego nasilenia działań militarnych w stosunku do jemeńskich Huti. Zaognia się także sytuacja na Morzu Czerwonym - a obawy o wpływ tych zdarzeń na tranzyt ropy już dają się zauważyć w cenie surowca. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, aby sugerować, że podbiją one mocno ceny na polskich stacjach paliw.
 
Czy rafinerie przenoszą już zwyżkę?
 
Ceny hurtowych większości paliw w porównaniu z minionym weekendem odnotowały zwyżkę. Zmiana spadkowa w porównaniu z sobotą dotyczy jedynie benzyny, która śladowo potaniała i kosztuje 4763 zł/m sześc. Jej odmiana 98-oktanowa wyceniana jest na 5000 zł/m sześc., a więc o 36 zł drożej niż w ostatni weekend. Diesel podrożał w tym samym czasie o 28 zł, a jego średnia cena wynosi 5048 zł/m sześc. O 41 zł wyżej wyceniany jest także olej opałowy, którego średnia cena wynosi 4127 zł/m sześc.
 
Detal będzie stabilny
 
W okresie między 15 i 21 stycznia 2024 spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa kosztować będzie 6,75-6,87 zł/l. Niewielkie zmiany dotyczyć będą także benzyny 95-oktanowej, która ulokuje się w przedziale 6,19-6,31 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy, oczekujemy utrzymania się cen detalicznych w przedziale 6,39-6,51 zł/l. W wypadku autogazu cena znajdzie się zapewne w przedziale 2,85-2,91 zł/l.
 
 
 
Bliski Wschód znowu w centrum uwagi

Niepokojące doniesienia napływające z rejonu Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej napędzają wzrost cen na rynku naftowym i przed weekendem notowania ropy Brent zbliżyły się do poziomu 80 dolarów, skutecznie odrabiając straty z początku tygodnia.
 
Poniedziałkowa sesja nie zapowiadała tego, że ropa może kończyć tydzień na plusie. Po informacji o obniżce lutowych cen surowca przez Saudi Aramco, notowania surowca na giełdzie w Londynie straciły na wartości ponad dwa dolary, spadając w rejon 76 dolarów. W kolejnych dniach coraz solidniejszym wsparciem dla drogiej ropy były jednak kolejne doniesienia napływające z Bliskiego Wschodu. Próby ataków jemeńskich Huti na statki na Morzu Czerwonym, eskalacja napięcia na pograniczu izraelsko-libańskim i w końcu naloty międzynarodowej koalicji z udziałem Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na cele w północnym Jemenie powodują wzrost premii za ryzyko na rynku naftowym i w piątek przed południem za baryłkę ropy Brent kupujący płacili już ponad 80 dolarów.
 
 
Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 stycznia 2024:
 
Poniedziałek
•    Polska – inflacja konsumencka
 
Wtorek
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    Polska – inflacja bazowa

Środa
•    Chiny – PKB
•    Strefa euro – inflacja HICP
•    USA – produkcja przemysłowa
•    USA – Beżowa Księga

Czwartek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Strefa euro – protokół z posiedzenia EBC
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw 

POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę