aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

„Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r.

21 grudnia 2022
„Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r.

Na posiedzeniu z dnia 8 grudnia Rada Unii Europejskiej zatwierdziła decyzję w sprawie przyjęcia programu polityki cyfrowej „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r.

Program ma na celu wzmocnienie wiodącej pozycji UE w dziedzinie technologii cyfrowych poprzez promowanie sprzyjających oraz zrównoważonych polityk cyfrowych, które służą obywatelom i przedsiębiorstwom. W tym celu określono w nim konkretne cele cyfrowe, które UE i jej państwa członkowskie zamierzają osiągnąć do końca dekady w czterech obszarach:

• Wzmocnienie umiejętności cyfrowych i edukacji
• Bezpieczna i zrównoważona infrastruktura cyfrowa
• Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw
• Cyfryzacja usług publicznych

Inicjatywa umożliwi krajom UE ścisłą współpracę i łączenie zasobów w celu poczynienia postępów w zakresie zdolności i technologii cyfrowych, do których poszczególne państwa członkowskie nie byłyby w stanie samodzielnie dotrzeć. Ostatecznym celem jest osiągnięcie transformacji cyfrowej, która wzmocni pozycję obywateli i przedsiębiorstw, zgodnie z wartościami UE.

W decyzji wyjaśniono kilka definicji ogólnych celów programu, kładąc nacisk na wzmocnienie praw podstawowych, przejrzystości i bezpieczeństwa oraz promowanie umiejętności cyfrowych. Aby osiągnąć te wspólne cele, państwa członkowskie będą współpracować, oceniając postępy i podejmując w razie potrzeby wspólne działania.

Komisja opracuje wraz z państwami członkowskimi ogólnounijne kierunki wdrożeniowe dla każdego z celów cyfrowych UE do czasu ich spodziewanego przeglądu w 2026 r. Postępy będą monitorowane na podstawie wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) i będą oceniane w corocznym sprawozdaniu Komisji na temat stanu cyfrowej dekady.

Państwa członkowskie natomiast opracują krajowe kierunki wdrożeniowe i strategiczne plany działania służące osiągnięciu tych celów do czasu ich przeglądu przewidzianego na 2026 r. Postępy będą monitorowane również na podstawie wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI).

W projekcie rozwinięto również koncepcję projektów wielonarodowych przewidujących dalszą współpracę i wspólne inwestycje, aby pomóc w osiągnięciu celów. Są to projekty na dużą skalę, łączące zasoby unijne, krajowe i prywatne umożliwiające osiągnięcie postępów, których żadne państwo członkowskie nie byłoby w stanie osiągnąć samodzielnie.

Program ułatwi inwestycje w takich obszarach jak obliczenia wielkiej skali, wspólna infrastruktura danych i wspólne usługi danych, technologia blockchain, procesory o niskim zużyciu energii, ogólnoeuropejski rozwój korytarzy 5G, rozwinięte technologicznie partnerstwa na rzecz umiejętności cyfrowych, bezpieczna infrastruktura kwantowa i sieć centrów cyberbezpieczeństwa, cyfrowa administracja publiczna, ośrodki testowe i ośrodki innowacji cyfrowych.

Decyzja przewiduje również nowy mechanizm współpracy między państwami członkowskimi a Komisją z myślą o osiągnięciu celów programu.

Konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej

Ramy proceduralne służące przyspieszeniu wdrażania projektów wielokrajowych przedstawiono w art. 14. decyzji zatwierdzającej program. Przewidziano dwuetapowy mechanizm koordynacji, który należy wdrażać w ścisłej współpracy pomiędzy Komisją a państwami członkowskimi.

W ramach pierwszego etapu wszystkie państwa członkowskie są zapraszane do wyrażenia zainteresowania wdrażaniem konkretnych projektów wielokrajowych.

W ramach drugiego etapu, jeżeli jest wystarczające zainteresowanie ze strony państw członkowskich, Komisja przedstawi wytyczne dotyczące mechanizmów wdrażania, które uzna za najwłaściwsze w kontekście wdrożenia danego projektu, a także innych strategicznych aspektów jego wdrażania. W trakcie realizacji projektu może również świadczyć pomoc techniczną i inne rodzaje wsparcia. W art. 15 przewidziano mechanizm wdrażania w formie konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej.

Oczekuje się, że konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej będzie wykorzystywane głównie w przypadku projektów wielokrajowych, których nie można wdrożyć w ramach istniejących mechanizmów wdrażania. Jak przewidziano dalej w tym artykule, konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej będzie posiadało osobowość prawną.

Oznacza to, że w przypadku ubiegania się o dotacje z Unii samo konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej będzie wnioskodawcą i musi ostatecznie samo ubiegać się o dotacje, składając wniosek w ramach zaproszenia do składania wniosków opublikowanego przez podmiot udzielający dotacji. Z wyjątkiem umowy o udzielenie dotacji wielu beneficjentom, wniosku nie może złożyć osoba trzecia, np. państwo członkowskie, w imieniu konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej.

Co dalej?

Tekst decyzji zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w najbliższych dniach i wejdzie w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu.

Kontekst
W komunikacie „Cyfrowy kompas na 2030 r.: europejska droga w cyfrowej dekadzie” z 9 marca 2021 r. Komisja nakreśliła wizję udanej transformacji cyfrowej UE do roku 2030. UE dąży do suwerenności cyfrowej w otwartym i wzajemnie połączonym świecie i chce prowadzić taką politykę cyfrową, która zapewni obywatelom i przedsiębiorstwom ukierunkowaną na człowieka, inkluzywną, zrównoważoną i dostatnią cyfrową przyszłość.

W konkluzjach z 25 marca 2021 r. Rada Europejska podkreśliła, jak ważna jest transformacja cyfrowa dla odbudowy, dobrobytu, bezpieczeństwa i konkurencyjności Unii oraz dla dobrostanu naszych społeczeństw. Stwierdziła, że komunikat dotyczący kompasu cyfrowego jest krokiem w kierunku rozplanowania rozwoju cyfrowego Europy na najbliższą dekadę. Zachęciła Komisję do wykorzystania wszelkich dostępnych instrumentów w dziedzinie polityki przemysłowej, handlowej i polityki konkurencji. W kontekście tych ambicji i wyzwań 15 września 2021 r. Komisja zaproponowała decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającą program polityki cyfrowej „Droga ku cyfrowej dekadzie”.

Treść decyzji znajduje się tutaj.

autor: Carlo Paolicelli


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę