aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska wobec finansowego wsparcia Unii Europejskiej

11 października 2002

Konferencja pod tym tytułem, zorganizowana przez Instytut Biznesu odbyła się 9 października w Warszawie. Honorowy patronat nad konferencją podsumowującą doświadczenia i omawiającą perspektywy finansowego wspierania Polski przez UE, objęli minister Danuta Hubner z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej oraz minister gospodarki Jacek Piechota.

W plenarnej części konferencji aktualny stan negocjacji z Unią Europejską oraz sytuację Polski w tym świetle przedstawił, Jan Sztwiertnia, zastępca przewodniczącego Komisji Europejskiej sejmu RP. Podkreślił, iż jest to jeden z trudniejszych do zamknięcia rozdziałów, a jednocześnie bardzo istotny, bo w Polsce na wsi żyje 1/5 społeczeństwa. W dziedzinie dopłat bezpośrednich strona polska nie będzie naciskać na zwiększenie poziomu dopłat, natomiast pole do negocjacji istnieje w sferze limitów produkcyjnych. W efekcie Polska z dużymi możliwościami produkcji rolnej powinna dążyć do samowystarczalności w tym względzie. Jest to też szansa na wypracowanie przez nasz kraj specjalności we wspólnocie.

Doświadczenie Niemiec w wykorzystaniu środków pomocowych Phare przedstawił prof. Hans Knoop, międzynarodowy i europejski ekspert  w zakresie programu Phare 2000, profesor Uniwersytetu Techniki w Brunszwiku oraz Uniwersytetu w Hanowerze. Program Phare jest jednym z trzech finansowanych przez Unię Europejską instrumentów służących wspieraniu krajów kandydujących z Europy Środkowej i Wschodniej w ich przygotowaniach do przystąpienia do UE. Wspiera je od 1998 roku w pokonywaniu gospodarczego i politycznego przełomu oraz gwarantuje bezzwrotne zapomogi za projekty w zakresie gospodarczych przekształceń. Wysokość budżetu Phare na 2002 rok wynosi razem 1664 mln marek, przy czym Polska w tym, jak i w poprzednich budżetach ma najwyższy udział. Przykładem współdziałania Polski i Niemiec w zakresie tego programu w bieżącym roku jest współpraca graniczna. Regiony Polski graniczące z Niemcami będą traktowane przez polski rząd priorytetowo, jako tereny rozwijające się. Będą w nim brały udział trzy landy – Sachsen, Brandenburgia i Meklemburgia-Vorpommern, a po polskiej stronie sąsiadujące z nimi województwa. W ramach współpracy szczególna uwaga zwrócona zostanie także na:

  • środowisko
  • rolnictwo i rozwój rolnictwa
  • wykształcenie i zatrudnienie
  • poprawę infrastruktury
  • popieranie rozwoju przedsiębiorstw i współpracy między firmami
  • współpracę w zakresie bezpieczeństwa, kultury, funduszy dla małych projektów.

Na rok 2002 przewidziano 44 mln euro dla wspólnych zadań Polski i Niemiec na 21 projektów.

Na konferencję składały się także trzy panele tematyczne: dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla samorządów oraz dla sektora rolno-spożywczego. W ramach panelu rolnego, o tym jak pozyskać środki finansowe na rozwój wsi i rolnictwa z SAPARD-u, mówił prof. Andrzej Babuchowski, doradca prezesa ARiMR. Sytuację polskiego rolnictwa w procesie systemowej transformacji i integracji europejskiej naświetliła prof. Małgorzata Duczkowska-Piasecka z SGH. Wyniki badania opinii społecznej na temat wsi i rolnictwa polskiego w Unii Europejskiej zaprezentował Waldemar Sługocki, dyrektor ds. edukacji europejskiej w Instytucie Biznesu, natomiast rolę grup producenckich w podnoszeniu konkurencyjności sektora rolnego przedstawił dr Andrzej Przepióra, dyrektor wielkopolskiego oddziału ARiMR Panel zakończyła prezentacja programu pilotażowego powstałego w ramach ogólnopolskiego programu kształcenia kadr Unii Europejskiej – "Konsultant funduszy europejskich". Program zaprezentowała Joanna Rudowicz z Instytutu Biznesu.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę