aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Program ,,Czym skorupka za młodu...'' dobiegł końca

17 grudnia 2008
W ramach rządowego programu wyrównywania szans dzieci i młodzieży pn.: „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych” Zespół Szkół w Korfantowie wystąpił z projektem „Czym skorupka za młodu...”. Autorką projektu byłą Pani Krystyna Krzywicka – nauczycielka kształcenia zintegrowanego Szkoły Filialnej w Puszynie. Przy tworzeniu projektu brali także udział: dyrektor ZS w Korfantowie - Małgorzata Sinicka, Jolanta Falkowska i Piotr Krzywicki. Realizatorami przyjętych zadań zostali przede wszystkim nauczyciele kształcenia zintegrowanego korfantowskiej szkoły.
Projekt został on skierowany do uczniów w młodszym wieku szkolnym (klasy I-III szkoły podstawowej), głównie po to, by wspierać harmonijny rozwój dzieci poprzez kształtowanie zainteresowań, uzdolnień, twórczego myślenia,  umiejętności uczestniczenia w kulturze i aktywnego wypoczynku oraz budowania poczucia własnej wartości. Celem nadrzędnym programu było wzmacnianie funkcji wychowawczej i opiekuńczej szkoły, rodziny oraz środowiska lokalnego, a także wyrównywanie szans edukacyjnych. Całość przedsięwzięć była zrealizowana w formie zajęć pozalekcyjnych oraz pozaszkolnych, od września do grudnia 2008 roku. Złożyły się na nie: wycieczki turystyczno-krajoznawcze, lekcje muzealne, zajęcia teatralne, warsztaty obejmujące edukację plastyczną, sportową, taneczno-rytmiczną, prozdrowotną oraz zajęcia wyrównawcze. Program został rozpatrzony pozytywnie i uzyskał wsparcie finansowe. Ogólna wartość projektu to 73 401 zł, wartość dotacji – 50 101 zł.
Odbiorcą działań stała się grupa uczniów Szkoły Filialnej w Puszynie – czyli ponad 100 dzieciaków. Pośrednio projekt objął kilkaset osób – licząc rodziców dzieci i społeczność gminy Korfantów.
W celu realizacji założonych przedsięwzięć szkoła pozyskała cennych współpracowników, m.in. Ognisko Plastyczne w Nysie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Korfantowie oraz animatorów kultury, autorów książek, instruktorów tańca, ruchu scenicznego, podróżników, terapeutów i psychologów.
Podczas zajęć plastycznych uczniowie pracowali z różnymi rodzajami  papieru. Efektem ich twórczej działalności były przepiękne anioły. Anioły, które cieszyły oczy, przyniosły też radosną tęsknotę za zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia... Niezwykle ciekawym doświadczeniem były zajęcia z rzeźby prowadzone przez nauczyciela Ogniska Plastycznego w Nysie. Podczas zajęć powstało wiele ciekawych prac przedstawiających świat roślin i zwierząt - ten prawdziwy, jak i ten istniejący w wyobraźni dzieci. Warto zaznaczyć, że ćwiczenia manualne, a zwłaszcza plastyczne przygotowują dziecko do odbioru wytworów szeroko rozumianej sztuki w najbliższym otoczeniu dziecka, pobudzają wrażliwość, harmonizują aktywność młodego umysłu.
Oprócz grupy uczniów uczestniczących z zajęciach plastycznych, wyłoniono także miłośników tańca i sportu. Podczas zajęć z zakresu kultury fizycznej dzieci przechodziły trening ogólnorozwojowy oraz poznawały zasady rządzące grami zespołowymi. Niektóre spośród nich poznali po raz pierwszy w trakcie zajęć (m.in. mini hokej halowy). Ćwiczenie równowagi i koordynacji ciała to podobnie jak zajęcia plastyczne bodziec do pracy nad samym sobą, to zachęta do zdrowego stylu życia. W listopadzie br. uczniowie szkoły w Korfantowie wyjechali do parku Wodnego we Wrocławiu. Dla niektórych z nich była to pierwsza sposobność odwiedzenia tego rodzaju obiektu. Pod opieką wychowawców, rodziców i ratowników z wielkim entuzjazmem korzystali z atrakcji aquaparku. Trzeba podkreślić, że wyjazd i pobyt w tym obiekcie był całkowicie darmowy.
W ramach programu „Czym skorupka za młodu...” uczniowie z Korfantowa wyjechali do Teatru Lalki i Aktora do Opola na spektakl pt.: „Zwierzęta Doktora Dolittle”. Była to optymistyczna, pełna zabawnych i ekscytujących przygód historia, która opowiadała o niezwykłym lekarzu. Lekarz ów najlepiej na świecie leczył zwierzęta, gdyż znał ich język i był ich przyjacielem. Młodzi widzowie z wielką przyjemnością obejrzeli rozśpiewany, roztańczony spektakl, pełen przygód, dobrego humoru, jak i ekologicznej wrażliwości. Dzieci mogły skonfrontować własne możliwości sceniczne z pracą „zawodowców”. Przypomnijmy, że jedna z grup dzieci uczestniczyła w warsztatach tanecznych.
„Mały ratowniczek” to cykl zajęć realizowanych w ramach projektu. W jego ramach wszystkie dzieci z klas I-III szkoły w Korfantowie zostały przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa podczas różnych zajęć, zabaw oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w gospodarstwie rolnym. Zajęcia prowadził instruktor Polskiego czerwonego Krzyża pan Marek Falkowski.
Podczas realizacji projektu dzieci miały okazję odwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Proponowane przez to muzeum lekcje były uzupełnieniem zajęć plastycznych. Uczniowie zetknęli się z ciekawymi eksponatami zgromadzonymi w placówce. Mogli między innymi samodzielnie czerpać papier oraz poznać historię papieru.
Zajęcia  z psychologiem skierowane były zarówno do dzieci jak i do ich rodziców. Szkoła w ramach pedagogizacji może organizować odczyty, prelekcje, pokazy filmów, spotkania z zaproszonymi gośćmi i propagować fachową literaturę przedmiotu. Pedagogizacja rodziców to praktyka znana w codziennej pracy szkoły. Z założenia powinna służyć ona kompetentną radą dotyczącą rozwiązywania problemów konkretnego ucznia. Środki pieniężne pozyskane przez szkołę dzięki programowi pozwoliły na zorganizowanie cyklu zajęć z psychologiem. Odbywały się w godzinach popołudniowych. Wyodrębniono wśród nich zajęcia wspomagające rozwój dziecka (dla dzieci uczestniczących w zespole korekcyjno-kompensacyjnym i  innych – do ustalenia z nauczycielem) oraz warsztaty dla wszystkich chętnych rodziców (odbywać się będą w tym samym czasie). Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem były spotkania rodziców i ich dzieci. To niecodzienne przeżycie, często okupione przełamaniem wstydu pozwoliło wielu dorosłym pokazać się dziecku z nieznanej dotąd strony.
!9 grudnia 2008 r. w hali Sportowej Zespołu Szkół w Korfantowie. Odbędzie się uroczystość podsumowująca całe przedsięwzięcie. Podczas gali spotkają się dzieci, ich rodzice, nauczyciele odpowiedzialni za realizację zadań oraz zaproszeni goście, w tym władze samorządowe. To wydarzenie ma symboliczny wymiar. Równo rok temu społeczność Zespołu Szkół w Korfantowie świętowała zakończenie programu aktywizacji jednostek samorządu terytorialnego w 2007 roku. Miejmy nadzieję, że dobra passa szkoły w Korfantowie będzie kontynuowana w przyszłości.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę