aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szkoły i uczelnie zwolnione z CIT

18 września 2003

Szkoły, wyższe uczelnie, oraz m.in. organizacje pozarządowe będą do końca 2004 roku zwolnione z 19- procentowego podatku - to najważniejsza poprawka do projektu nowelizacji ustawy o CIT zgłoszona w środę przez przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Mieczysława Czerniawskiego.

"Ponieważ ustawa o pożytku publicznym oraz wolontariacie wchodzi w życie od 1 stycznia 2004 roku, wiele z organizacji, które mogą skorzystać z tej ustawy, nie byłoby w stanie zarejestrować się jako organizacje pożytku publicznego. Dlatego zaproponowałem w 25 poprawkach pozostawienie tym organizacjom na rok (do końca grudnia 2004 r. - PAP) zwolnień od wszelkiego opodatkowania" - powiedział PAP Czerniawski.

Według niego poprawka kończy "spór między organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami non profit, które słusznie krytykowały propozycję opodatkowania ich dochodów".

Poprawka zakłada, że roczne zwolnienie z podatku miałoby dotyczyć oprócz szkół m.in. fundacji, instytutów naukowych, placówek kulturalnych, zakładów opieki zdrowotnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organizacji kościelnych, towarzystw budownictwa społecznego, wspólnot mieszkaniowych, komitetów wyborczych i składek członkowskich organizacji politycznych, społecznych i zawodowych.

Czerniawski wyjaśnił, że "gdyby przyjęto rządowe założenia do projektu zmiany ustawy o CIT, to m.in. wyższe uczelnie musiałyby składać zeznania podatkowe i musiałyby udowadniać, że nie posiadają żadnych dochodów; a gdyby dochody się pojawiły, byłyby opodatkowane 19-procentową stawką".

Przewodniczący komisji powiedział też, że nie ma stanowiska rządu w sprawie zgłoszonej przez niego poprawki, ale "uzyskałem informacje, że rząd nie będzie się sprzeciwiał jej wprowadzeniu". Jego zdaniem, zwolnienie z opodatkowania do końca 2004 r. jest potrzebne, aby rząd i organizacje pozarządowe miały czas na wspólne wypracowanie ewentualnego opodatkowania dochodów na rok 2005. "Jeżeli fundacje chcą działać tylko po to, by pomnażać zyski i często brać pieniądze do prywatnych kieszeni, to będą one opodatkowane".

Poseł Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego Marek Zagórski zgłosił poprawkę mającą na celu zwolnienie z podatku CIT wszelkich dochodów wszystkich organizacji społecznych, zarówno pozarządowych, jak i tych, które uzyskają status organizacji pożytku publicznego.

Zapowiedział też złożenie poprawki umożliwiającej firmom przekazywanie darowizn do 15 proc. dochodu, tak jak ma to miejsce obecnie. Rząd proponuje bowiem, by darowizny od osób prawnych - m.in. na rzecz organizacji działających w sferze pożytku publicznego - nie przekraczały 10 proc. dochodu.

Biuro legislacyjne ma doprecyzować zapis o darowiznach, tak by jednoznacznie wynikało z niego, że darowizny można będzie przekazywać na wszystkie organizacje społeczne.

Posłowie zaproponowali też, by kościelne osoby prawne miały obowiązek prowadzenia księgowości. Według obowiązujących przepisów nie mają one takiego obowiązku.

Z kolei posłanka PO Krystyna Skowrońska wraz z grupą posłów zgłosiła poprawkę zakładającą pozostawienie 15-procentowego podatku z tytułu dywidend. Rząd proponuje ujednolicenie opodatkowania na poziomie 19 proc.

Poseł UP Janusz Lisak zaproponował zlikwidowanie zwolnienia Narodowych Funduszy Inwestycyjnych z podatku od dochodów pochodzących z dywidend, udziałów w zyskach osób prawnych oraz z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji. Jego zdaniem, w sytuacji, kiedy NFI są podmiotami gospodarczymi mającymi działać na rynku i generować zyski, utrzymywanie dla nich takiego uprzywilejowania jest bez sensu.

Rząd zaproponował w swoim projekcie nowelizacji ustawy o CIT, by NFI znalazły się w grupie podmiotów zwolnionych z podatku. Opiniowanie poprawek zaplanowano na czwartek.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę