Wydatki na edukację

26 maja 2004

Perspektywy i dotychczasowe wydatki na inwestowanie w zasoby ludzkie przedstawia najnowszy wspólny raport okresowy Rady i Komisji UE „Edukacja i szkolenie 2010”. Zawarte w nim dane wskazują wyraźnie, że istnieją ogromne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami w poziomie wydatków publicznych na edukację i szkolenie wyrażonych jako procent PKB.

W Danii i Szwecji wydatki te stanowią ponad 7 proc. PKB. W wielu krajach (Belgia, Francja, Austria, Portugalia i Finlandia), wydatki na edukację sięgają 5-6 proc. PKB. W Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii stanowią mniej niż 5 proc.

Edukacja to również ważny element wydatków w państwach, które w maju dołączyły do Wspólnoty. W Estonii wydatki publiczne na edukację wynoszą ponad 6 proc. PKB. Na Cyprze, Łotwie, Litwie i w Polsce stanowią 5-6 proc. PKB. Jak zauważą raport, pomiędzy rokiem 1995 a 2000 istniała tendencja do minimalnego obniżania wydatków publiczne na edukację wyrażonych jako procent PKB. Znaczny wzrost nakładów odnotowano w Grecji. Mniej zauważalne były zmiany w Irlandii, gdzie wydatki w latach 1993-2000 podwoiły się, ale szybki wzrost PKB zniwelował odzwierciedlenie tego faktu we wskaźnikach. Spadek nakładów na edukację w innych krajach raport tłumaczy zmianami demograficznymi. Liczba ludności w wieku poniżej 25 lat w UE w latach 1995–2000 obniżyła się bowiem o ponad 1,5 punktu procentowego.

Jednocześnie dane pokazują, że stale wzrasta procent młodych ludzi uczących się.


POWIĄZANE

Pomimo niezbitych dowodów na bezprecedensową siłę mediów, wciąż znaczna część pr...

„Zobacz mnie”! To apel Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w imieniu wszystkich ...

Polskie żubry po raz kolejny pojechały do Hiszpanii. 10 stycznia w daleką drogę ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę