aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Elektroniczne wnioski o dopłaty do materiału siewnego dopiero po zmianie przepisów

31 sierpnia 2018
Elektroniczne wnioski o dopłaty do materiału siewnego dopiero po zmianie przepisów

Zarząd KRIR, przekazując wnioski Walnego Zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z postulatem umożliwienia składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego drogą elektroniczną, przez platformę do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że należy zauważyć, że przepis art. 40d ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945) nakłada obowiązek na beneficjenta, aby „do wniosku producent rolny dołączył oryginał albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji kopię:

    faktury zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wystawionej w okresie od dnia 15 lipca roku poprzedzającego złożenie wniosku do dnia 15 czerwca roku złożenia wniosku, pod warunkiem że materiał ten został zużyty w tym okresie do siewu lub sadzenia (...)".

MRiRW wskazuje, że spełnienie ww. wymogu nie jest możliwe za pośrednictwem środków elektronicznych, ponieważ przekazanie faktury w formie skanu nie można uznać za tożsame ze złożeniem oryginału faktury lub jej kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem.

Zauważono jednak, że w świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest przekazanie drogą elektroniczną samego wniosku o przyznanie dopłaty, ale skutkowałoby to złożeniem wniosku niekompletnego i wymagałoby każdorazowego jego uzupełnienia przez wnioskodawcę poprzez złożenie faktury dokumentującej nabycie materiału siewnego osobiście w Biurze Powiatowym lub za pośrednictwem operatora pocztowego.

Z kolei w myśl art. 2 pkt 31 i 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2017 r. poz. 1221), fakturą jest dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą o VAT i przepisami wydanymi na jej podstawie. Obligatoryjne dane, jakie powinna zawierać faktura, określa art. 106e ustawy o VAT, zaś terminy jej wystawienia – art. 106i. Fakturą elektroniczną jest natomiast faktura w formie elektronicznej wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym (m.in. PDF, CSV, faks otrzymany drogą elektroniczną). Faktura elektroniczna powinna być zarówno wystawiona, jak i otrzymana w wersji elektronicznej, co oznacza, że nie będzie fakturą elektroniczną np.: faktura wystawiona w formie elektronicznej, a następnie wydrukowana i przekazana w formie papierowej, a także wystawiona w formie papierowej, a następnie zeskanowana i przesłana w formie elektronicznej (skan w formie PDF).

Zauważono, iż większość rolników ubiegających się o dopłaty dysponuje fakturami tradycyjnymi, w formie papierowej, a zatem nie posiadają możliwości posłużenia się fakturami elektronicznymi, które mogłyby być przekazane elektronicznie wraz z wnioskiem. Wobec tego, resort rolnictwa poinformował, że rozważenie przez ARiMR możliwości składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego drogą elektroniczną będzie możliwe po wprowadzeniu zmian ww. ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945).

 

krir.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę