aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

e-petrol.pl: autogaz będzie drożeć

12 października 2020
e-petrol.pl: autogaz będzie drożeć
Zmienność cen paliw na stacjach w ostatnim czasie nie jest duża. W minionym tygodniu potaniał olej napędowy, a na niezmienionym poziomie pozostały średnie, ogólnopolskie ceny benzyny 95-oktanowej i autogazu. W przypadku tego drugiego paliwa kierowcy powinni się jednak szykować na zauważalne podwyżki.

Średnie ceny LPG na stacjach utrzymują się na poziomie 1,99 zł/l od połowy lipca tego roku, ale już w najbliższych dniach znalezienie stacji, gdzie będzie można zatankować autogaz za mniej niż 2 złote, będzie coraz trudniejsze.
 
W rafineriach nieznacznie drożej
 
Hurtowe notowania paliw na przestrzeni ostatniego tygodnia rosły, ale skala podwyżek nie była duża. W miniony piątek, w porównaniu z notowaniami sprzed tygodnia, metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 był droższy o 18 złotych, a cena diesla wzrosła o 19 złotych. Benzyna była średnio w rafineriach wyceniana na 3493,60 zł/metr sześcienny, a olej napędowy kosztował 3286,00 zł za 1000 l.
 
Ograniczona przestrzeń do obniżek na stacjach
 
Po dwóch tygodniach spadków, w ostatnich dniach cena benzyny ustabilizowała się i utrzymała na poziomie 4,44 zł/l. Nie zmieniła się także cena autogazu, która od połowy lipca znajduje się na poziomie 1,99 zł/l. Mniejsze rachunki za tankowanie w ubiegłym tygodniu płacili za to kierowcy kupujący olej napędowy. Diesel potaniał o 3 grosze i średnio w Polsce litr tego paliwa kosztował w minionym tygodniu 4,34 zł.
 
Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na najbliższe dni to: 4,40-4,51 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,27-4,38 zł/l i 2,01-2,10 zł/l dla autogazu.



Wirus, strajk i Delta
 
W minionym tygodniu nie brakowało wydarzeń, które mogły działać stymulująco na rynek naftowy – mogły one częściowo przynajmniej równoważyć wpływ koronawirusa, odpowiadającego za problemy z popytem na paliwa i kłopotami głównych gospodarek globu. Chodzi tu przede wszystkim o norweski strajk pracowników sektora wydobywczego, a także o huragan Delta, który lada chwila uderzyć może w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Za czynnik pośrednio wspierający wzrosty można także uznać poprawę sytuacji zdrowotnej prezydenta USA Donalda Trumpa po leczeniu z powodu koronawirusa, co emocjonowało rynki w minionym tygodniu.
 
W Norwegii wstrzymanie prac dotyczy pól, na których operatorem są m.in. firmy Equinor i ConocoPhillips. Związek zawodowy Lederne spowodował swoją akcją redukcję wydobycia o 330 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Dzisiaj ma dojść do spotkania z państwowym mediatorem, co może zmienić sytuację, która na razie nie rokuje łatwego rozwiązania.
 
Jeśli chodzi o huragan Delta, jego uderzenie spowodowało, że zdecydowano o ewakuacji 183 obiektów produkcyjnych i zatrzymano tym samym wydobycie sięgające prawie 1,5 miliona baryłek dziennie. Według statystyk region odpowiada za 17 proc. amerykańskiej produkcji, choć spodziewać się należy, że w krótkim czasie uda się przynajmniej częściowo odbudować produkcję, o ile szkody nie będą bardzo znaczące. 
 
 
 
 

Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę