aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Europejski KongrEKG 2024: Nowe wyzwania dla polskiego rolnictwa

16 maja 2024
Europejski KongrEKG 2024: Nowe wyzwania dla polskiego rolnictwa

Jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności

Kluczowe wnioski z dyskusji wskazują na znaczący brak wiedzy dotyczący kwestii nadchodzących zmian w rolnictwie wśród podmiotów tego sektora  oraz pilną potrzebę  innowacyjnych i konkurencyjnych rozwiązań, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed rolnikami i producentami w Polsce.

Katowice –  7-9 maja 2024 r.: Dyskusje Europejskiego Kongresu Gospodarczego pokazały najważniejsze wyzwania dla sektora rolniczego i dostarczyły cennych spostrzeżeń na temat potencjalnych ścieżek jego rozwoju.  Wydarzenie jest ważnym forum  dyskusji na temat kształtowania przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki.

Marcin Gryn, aktywny, młody rolnik i wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, z uwagą śledził dyskusję i dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat zmieniających się potrzeb sektora rolnego.

Najważniejsze wnioski z dyskusji  to - jego zdaniem - znaczące braki w wiedzy w zakresie zrównoważonych praktyk rolniczych zarówno wśród rolników, jak i dużych firm. Gryn podkreśla w tym kontekście potencjał Nowych Technik Genomicznych (NGT) we wspieraniu zrównoważonego rolnictwa.  - NGT odgrywają kluczową rolę w tym obrzarze, zapewniając rolnikom dostępną wiedzę na temat uprawy roślin przyjaznych dla środowiska, która jest zgodna z dzisiejszymi standardami zrównoważonego rozwoju – mówi młody rolnik.   Podkreśla też, w jaki sposób NGT mogą pomóc w ograniczeniu śladu węglowego bez uszczerbku dla plonów i jakości, umożliwiając rozwój odmian roślin uprawnych, które są bardziej odporne na choroby i szkodniki.  NGT potrzebują także mniejszych nakładów rolniczych, takich jak: woda, nawozy i pestycydy, zwiększając efektywność wykorzystania zasobów.

 - NGT dają szansę na optymalizację stosowania pestycydów, dzięki czemu nasze praktyki rolnicze mogą być bardziej zrównoważone i opłacalne. Technologia ta może nie tylko wspierać cele ekologiczne, ale także zwiększyć naszą konkurencyjność w wymagającym otoczeniu rynkowym – podkreśla Marcin Gryn.

Badania zaprezentowane podczas dyskusji pokazały preferencje konsumentów dotyczące zróżnicowanej i roślinnej diety, które tworzą nowe możliwości rynkowe. Marcin Gryn zauważa, że wykorzystując NGT do upraw, które lepiej odpowiadają zmieniającym się potrzebom konsumentów, polskie rolnictwo może skorzystać na tych trendach.  - Producenci korzystający z tych zaawansowanych technik pozostaną konkurencyjni i odniosą sukces. Ta zmiana nie tylko umożliwia rolnikom dywersyfikację produkcji, ale także przynosi korzyści społeczeństwu, zapewniając zdrowszą żywność i zwiększając zrównoważony rozwój rolnictwa – wskazuje.

Gryn podkreśla także potrzebę większej integracji środowiska rolniczego i wzmocnienia dialogu w sektorze rolnym.  - Musimy wzmacniać integrację i dialog, szczególnie wśród młodych rolników, aby rozwijać polskie rolnictwo dzięki innowacyjnym i zrównoważonym praktykom – zauważa.

Rozwijając potencjał NGT, Polska może stawić czoła zarówno obecnym, jak i długoterminowym wyzwaniom związanym z rolnictwem, zapewniając zrównoważony rozwój sektora zgodnie ze światowymi trendami rynku i preferencjami konsumentów.

O Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Europejski Kongres Gospodarczy to coroczne wydarzenie, które gromadzi liderów z różnych obszarów gospodarki poruszających w dyskusjach kluczowe kwestie mające wpływ na rynki europejskie i światowe. Debaty koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, innowacjach i tematyce politycznej. Podczas tegorocznej edycji dwa panele skupiały się szczególnie na tematyce żywności i rolnictwie:

Panel „Zrównoważona Polska Żywność”: Panel ten skupiał się na dostosowaniu działań sektora spożywczego do wymogów Nowego Zielonego Ładu, szczególnie w zakresie redukcji śladu węglowego. Paneliści, w tym m.in. Małgorzata Bojańczyk (Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa i Żywności Zrównoważonej), Andrzej Gantner (Polska Federacja Związku Pracodawców Producentów Żywności) i Bartosz Urbaniak (Bank BNP Paribas) omawiali kwestię konieczności wdrożenia przepisów Nowego Ładu w Polsce, poziom wiedzy zainteresowanych podmiotów na temat zmian e oraz wyzwania związane z definiowaniem i regulowaniem zrównoważonej żywności.

„Wspólna Polityka Rolna a polskie rolnictwo”: Dyskusje dotyczyły efektywności realizacji postulatów rolników i dialogu rolników z rządem. Dzięki spostrzeżeniom m.in. Pawła Chmielińskiego z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Pawła Chmielińskiego  i  Grzegorza Majewskiego (Ruch Młodych Rolników) i Jerzego Plewy (Team Europe, b. szef Dyrekcji Generalnej UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Rozwoju Obszarów Wiejskich) panel przybliżył postulaty zgłaszane przez rolników i kwestię ich realizacji w polityce krajowej oraz rolę organizacji rolniczych.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę