Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Interwencja samorządu rolniczego - będzie ochrona przed szarkiem komośnikiem

14 września 2018
Interwencja samorządu rolniczego - będzie ochrona przed szarkiem komośnikiem

W odpowiedzi na zgłoszony przez samorząd rolniczy problem zapewnienia ochrony buraka cukrowego przed szkodnikiem szarkiem komośnikiem, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że zwróciło się do właścicieli zezwoleń dla środków ochrony roślin, które potencjalnie mogą być stosowane do zwalczania tego szkodnika z prośbą o przekazanie informacji w zakresie możliwości ewentualnego rozszerzenia lub przeniesienia rejestracji do Polski. Dodatkowo, Ministerstwo zwróciło się również do właściwych urzędów w sprawie rejestracji środków ochrony roślin w państwach, gdzie szkodnik ten występuje, z prośbą o potwierdzenie ważności zezwoleń, jak również z prośbą o ewentualne uwagi odnośnie ich zaobserwowanej skuteczności.

Ministerstwo otrzymało dotychczas odpowiedź z urzędu w Austrii, który potwierdził dopuszczenie w tym zakresie kilku środków, jak również wskazał na istotne trudności w skutecznym zwalczaniu tego szkodnika przy wykorzystaniu dostępnych preparatów.

Dodatkowo, Ministerstwo zwróciło się do producentów środków ochrony roślin zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Roślin z prośbą o pomoc w zapewnieniu ochrony uprawy buraka cukrowego przed tym szkodnikiem, a także o przekazanie informacji o środkach ochrony roślin, dla których możliwe jest rozszerzenie zakresu stosowania o to zastosowanie.

Resort rolnictwa przekazał, że dotychczas Ministerstwo uzyskało pozytywną odpowiedź spółki Syngenta Polska Sp. z o.o., która wyraziła zainteresowanie rozszerzeniem zakresu stosowania środka Karate Zeon 050CS na to zastosowanie i zadeklarowała złożenie wniosku w tym zakresie w sierpniu br. Dodatkowo, Ministerstwo otrzymało również odpowiedź ze spółki Nufarm w odniesieniu do preparatów Kaiso 050 EG oraz Pyrinex Supreme, wskazującą na zainteresowanie spółki takim rozszerzeniem w przyszłości. Niemniej, z uwagi na trwający aktualnie proces odnowienia rejestracji środka Kaiso 050 EG w UE, spółka szacuje że najwcześniej rozszerzenie takie będzie możliwe dopiero na sezon 2020. W odniesieniu do środka Pyrinex Supreme złożenie wniosku w tym zakresie jest uzależnione od tego, czy substancja czynna chlorpiryfos, którą zawiera środek zostanie ponownie zatwierdzona do dalszego stosowania w środkach ochrony roślin przez Komisję Europejską.

Informacje odnośnie pozostałych środków, wskazanych w piśmie samorządu rolniczego, jak również ewentualne propozycje dotyczące możliwości zarejestrowania innych środków do stosowania w uprawie buraka cukrowego, zostaną przekazane w późniejszym terminie, po otrzymaniu przez Ministerstwo szczegółowych danych od właścicieli zezwoleń.

Ponadto, resort rolnictwa poinformował, że zwrócił się do Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, aby w ramach realizowanego programu wieloletniego przeprowadziło badania skuteczności działania środków ochrony roślin w tej uprawie, co pozwoli na skuteczne zwalczanie tego szkodnika w Polsce.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę