aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Interwencja samorządu rolniczego - będzie ochrona przed szarkiem komośnikiem

14 września 2018
Interwencja samorządu rolniczego - będzie ochrona przed szarkiem komośnikiem

W odpowiedzi na zgłoszony przez samorząd rolniczy problem zapewnienia ochrony buraka cukrowego przed szkodnikiem szarkiem komośnikiem, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że zwróciło się do właścicieli zezwoleń dla środków ochrony roślin, które potencjalnie mogą być stosowane do zwalczania tego szkodnika z prośbą o przekazanie informacji w zakresie możliwości ewentualnego rozszerzenia lub przeniesienia rejestracji do Polski. Dodatkowo, Ministerstwo zwróciło się również do właściwych urzędów w sprawie rejestracji środków ochrony roślin w państwach, gdzie szkodnik ten występuje, z prośbą o potwierdzenie ważności zezwoleń, jak również z prośbą o ewentualne uwagi odnośnie ich zaobserwowanej skuteczności.

Ministerstwo otrzymało dotychczas odpowiedź z urzędu w Austrii, który potwierdził dopuszczenie w tym zakresie kilku środków, jak również wskazał na istotne trudności w skutecznym zwalczaniu tego szkodnika przy wykorzystaniu dostępnych preparatów.

Dodatkowo, Ministerstwo zwróciło się do producentów środków ochrony roślin zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Roślin z prośbą o pomoc w zapewnieniu ochrony uprawy buraka cukrowego przed tym szkodnikiem, a także o przekazanie informacji o środkach ochrony roślin, dla których możliwe jest rozszerzenie zakresu stosowania o to zastosowanie.

Resort rolnictwa przekazał, że dotychczas Ministerstwo uzyskało pozytywną odpowiedź spółki Syngenta Polska Sp. z o.o., która wyraziła zainteresowanie rozszerzeniem zakresu stosowania środka Karate Zeon 050CS na to zastosowanie i zadeklarowała złożenie wniosku w tym zakresie w sierpniu br. Dodatkowo, Ministerstwo otrzymało również odpowiedź ze spółki Nufarm w odniesieniu do preparatów Kaiso 050 EG oraz Pyrinex Supreme, wskazującą na zainteresowanie spółki takim rozszerzeniem w przyszłości. Niemniej, z uwagi na trwający aktualnie proces odnowienia rejestracji środka Kaiso 050 EG w UE, spółka szacuje że najwcześniej rozszerzenie takie będzie możliwe dopiero na sezon 2020. W odniesieniu do środka Pyrinex Supreme złożenie wniosku w tym zakresie jest uzależnione od tego, czy substancja czynna chlorpiryfos, którą zawiera środek zostanie ponownie zatwierdzona do dalszego stosowania w środkach ochrony roślin przez Komisję Europejską.

Informacje odnośnie pozostałych środków, wskazanych w piśmie samorządu rolniczego, jak również ewentualne propozycje dotyczące możliwości zarejestrowania innych środków do stosowania w uprawie buraka cukrowego, zostaną przekazane w późniejszym terminie, po otrzymaniu przez Ministerstwo szczegółowych danych od właścicieli zezwoleń.

Ponadto, resort rolnictwa poinformował, że zwrócił się do Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, aby w ramach realizowanego programu wieloletniego przeprowadziło badania skuteczności działania środków ochrony roślin w tej uprawie, co pozwoli na skuteczne zwalczanie tego szkodnika w Polsce.

 

krir.pl


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...

Chińska firma ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego Harmony o rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę