aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jurgiel planuje stworzyć kodeks rolniczy

23 listopada 2017
Jurgiel planuje stworzyć kodeks rolniczy

Mam w planie przygotowanie ustawy o gospodarstwie rolnym, kodeksu rolniczego, który określi rolę państwa w stosunku do gospodarstw rolnych - zapowiedział w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Jurgiel pytany w programie poranek "Siódma-Dziewiąta" Rozgłośni Katolickich m.in. o to, czy jego zdaniem potrzebne jest opisanie w nowej Konstytucji kwestii związanych z obszarami wiejskimi i prawami rolników, co zasugerował prezydent Andrzej Duda.

"Najważniejsza sprawa, która jest do rozstrzygnięcia w przyszłej Konstytucji, to jest sprawa zapisu obecnego artykułu 23, czyli +podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne+. I tutaj kilku ekspertów - bo robiliśmy seminarium na ten temat - stwierdza, że trzeba dokonać rozszerzonego zapisu, bo ten dzisiejszy to jest tylko przepis deklaratywny. Natomiast mam w planie, po wykonanych działaniach związanych z wstrzymaniem sprzedaży ziemi (...), wprowadzić nową ustawę - nie w Konstytucji - ustawę o gospodarstwie rolnym" - poinformował Jurgiel.

Jak mówił, to jest nowatorskie rozwiązanie. Dodał, że chce stworzyć "taki kodeks rolniczy", ustawę o gospodarstwie rolnym, która "określi właśnie potrzeby związane z rolą państwa (...) w stosunku do gospodarstw rolnych, ale też obowiązków rolnika".

W środę prezydent Andrzej Duda występując na konferencji "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi", ocenił, że kwestii konstytucyjnych dotykających polskiego rolnictwa jest "całkiem sporo".

Wskazał w tym kontekście m.in. na problematykę ustroju rolnego oraz na fundament tego ustroju, jakim - jego zdaniem - jest "pozycja rodzinnego gospodarstwa rolnego w Rzeczypospolitej" oraz kwestie socjalne.

W ocenie prezydenta wyzwaniem jest też zapisanie w polskiej Konstytucji zrównoważonego rozwoju w taki sposób, by uwzględnić potrzeby rolników oraz ludzi żyjących na terenach wiejskich dotyczące m.in. dostępu do edukacji, transportu, dóbr kultury.

Jak podkreślił, celem powinno być zapewnienie, aby polskie społeczeństwo w całości, a nie tylko w jego miejskiej części było "społeczeństwem wykształconym, społeczeństwem, które ma swoje podstawy kulturowe, (...) które jest społeczeństwem europejskim i światowym w pełnym tego słowa znaczeniu".

 

Marcin Musiał, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę