Katowice czekają na specustawę ws. organizacji szczytu klimatycznego

23 października 2017
Katowice czekają na specustawę ws. organizacji szczytu klimatycznego

Samorząd Katowic, gdzie w grudniu 2018 r. odbędzie się 24. sesja Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), czeka na specustawę, która da podłoże prawne dla właściwych przygotowań do szczytu.

Wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, który referował stan przygotowań miasta obradującym w Katowicach posłom z sejmowej komisji ds. UE, podkreślił, że miasto spodziewa się uchwalenia specustawy w najbliższych tygodniach, aby następnie można już było zawrzeć formalne porozumienie z ministerstwem środowiska i na tej podstawie prowadzić dalsze prace.

Chodzi o projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w RP sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Według informacji ze stron Rządowego Centrum Legislacji projektem zgłoszonym przez resort środowiska pod koniec czerwca br. we wrześniu zajmowała się – już po uwagach – Komisja Prawnicza.

„Mamy nadzieję, że ustawa wejdzie w życie jak najszybciej, jeszcze w listopadzie, bo to nam pozwoli sformalizować pewne rzeczy. Bierzemy aktywny udział w jej przygotowaniu, zgłaszamy swoje uwagi” - podkreślił wiceprezydent Katowic.

„Oczywiście, nie mając jeszcze tego dokumentu, na bazie pewnych doświadczeń dotychczasowych 22 szczytów klimatycznych staramy się już do tej imprezy przygotowywać. Ale np. kwestia wydatkowania środków musi mieć swoją podstawę. Specustawa i porozumienie pozwolą nam na podejmowanie odpowiednich, bezpiecznych decyzji” - zaznaczył Skiba.

Projekt ustawy określa zadania organów administracji publicznej oraz służb związanych z goszczeniem COP24 w Katowicach. Przewiduje, że minister środowiska oraz prezydent Katowic zawrą porozumienie, które określi współpracę między tymi organami. Wobec potrzeby zaangażowania kilku ministrów i służb, projekt przewiduje utworzenie zespołu koordynującego organizację konferencji. Określa też zasady dotyczące realizacji zamówień związanych z organizacją szczytu, oraz finansowania tego wydarzenia.

Zgodnie z projektem na finansowanie organizacji i obsługi szczytu klimatycznego przeznaczone będą głównie środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Łącznie ma to być blisko 130 mln zł.

Projekt zakłada ponadto, że w związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas szczytu, od 26 listopada do 16 grudnia 2018 r. w Katowicach zakazane będzie uczestnictwo w tzw. zgromadzeniach spontanicznych tj. organizowanych bez uprzedniego zawiadomienia.

Skiba zaznaczył w piątek, że przyjęcie specustawy rozpocznie proces także zawierania szeregu kolejnych porozumień – z innymi instytucjami, które będą współuczestniczyły w organizacji obsługi szczytu czy związanych z nim wydarzeń. Na szczeblu regionalnym podał przykład Kolei Śląskich czy instytucji kultury, które miałyby być szczególnie aktywne w trakcie szczytu.

Obok strony organizacyjno-prawnej, istotnym dla miasta elementem przygotowań będzie tegoroczny szczyt COP23, który odbędzie się w Bonn 5-18 listopada br. „Tam miasto Katowice będzie chciało zaprezentować się, zaprosić przedstawicieli państw na przyszłoroczny szczyt w Katowicach. W tym czasie rozpoczniemy też działania promocyjne za pośrednictwem strony internetowej, która będzie mówiła o samym wydarzeniu, o mieście i regionie” - wskazał Skiba.

Decyzja o tym, że Polska zorganizuje szczyt klimatyczny w 2018 roku zapadła podczas ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Marrakeszu (Maroko). W czerwcu br. ogłoszono, że miastem-gospodarzem szczytu będą Katowice. Konkurowały one z Gdańskiem.

W związku z konferencją stolicę Górnego Śląska może odwiedzić ponad 20 tys. osób, w tym głów państw, szefów rządów i ministrów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, naukowych i biznesowych. Stronami Konwencji Klimatycznej ONZ jest 197 państw.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska już dwukrotnie była ich organizatorem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie. Polacy trzykrotnie przewodniczyli Ramowej konwencji NZ w sprawie zmian klimatu: w latach 1999-2000 - Jan Szyszko, 2008-2009 - Maciej Nowicki i 2013-2014 - Marcin Korolec.

W ramach szczytu w Polsce odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1).

Podczas konferencji poprzedzającej tegoroczny szczyt klimatyczny w Bonn ok. 60 uczestniczących w niej krajów zgodziło się w ostatnich dniach, że za rok w Katowicach państwa przyjmą pakiet implementacyjny dla porozumienia paryskiego, czyli globalnej umowy klimatycznej.

 

Mateusz Babak (PAP)


POWIĄZANE

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości szuka produktów przyszłości, które mog...

18 listopada o godz. 14:00 odbędzie się internetowa debata poświęcona zielonej t...

Unijni decydenci powinni wzmocnić mechanizm ochrony upraw ryżu w UE n w obliczu ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę