CTR_2024
TSW_XV_2025

MERCOSUR: w UE już tylko uzgodnienia techniczne

5 listopada 2024
MERCOSUR: w UE już tylko uzgodnienia techniczne

Maroš Šefčovič during the confirmation hearing 2024 © European Union, 2024 - Source: EP


W poniedziałek komisje Handlu Międzynarodowego oraz Spraw Konstytucyjnych przesłuchały Maroša Šefčoviča, słowackiego kandydata na komisarza ds. handlu i bezpieczeństwa ekonomicznego oraz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i przejrzystości. Przewodniczący komisji oraz koordynatorzy grup politycznych spotkają się bez zwłoki, aby ocenić kwalifikacje i wydajność kandydata na komisarza.

W swoim oświadczeniu wprowadzającym, Šefčovič przypomniał posłom do Parlamentu Europejskiego, że handel jest "naładowany ostrą konkurencją w zakresie nowych, przełomowych technologii oraz wykorzystywaniem zależności ekonomicznych jako narzędzia geostrategicznego". W związku z nadchodzącymi wyborami w USA, kandydat na komisarza powiedział: "Niezależnie od wyniku wyborów w USA, przedstawię ofertę współpracy". Dodał, że UE będzie musiała rozwiązać swoje spory z USA, wymieniając stal i aluminium oraz protekcjonistyczne elementy w ustawie o redukcji inflacji (IRA).

Jeśli chodzi o stosunki międzyinstytucjonalne, zobowiązał się do zacieśnienia współpracy Komisji z Parlamentem, m.in. poprzez porozumienie ramowe, które ma zostać wkrótce zmienione.

Komisarz Šefčovič odniósł się również do zobowiązania Komisji do podjęcia działań następczych w związku z pośrednimi inicjatywami ustawodawczymi Parlamentu, zapewnienia kompleksowego uzasadnienia zastosowania procedury nadzwyczajnej przewidzianej w art. 122 oraz ułatwienia postępów w sprawie wezwania Parlamentu do przyznania pełnego prawa śledczego.Ponadto zapowiedział rozszerzenie zakresu unijnego rejestru służącego przejrzystości "na wszystkich zarządzających".

Chiny

Šefčovič określił Chiny jako najtrudniejszego partnera handlowego, z którym UE musi przywrócić równowagę w stosunkach. Powiedział eurodeputowanym, że po wprowadzeniu przez UE ceł na pojazdy elektryczne wyprodukowane w Chinach, które obowiązują od zeszłego tygodnia, negocjatorzy Komisji prowadzą obecnie rozmowy z chińskimi odpowiednikami na temat zobowiązań cenowych. "UE nie jest zainteresowana wojnami handlowymi, szukamy zrównoważenia naszych stosunków z Chinami w obszarach, w których uważamy, że nasze stosunki nie są sprawiedliwe" – powiedział Šefčovič, powołując się na nadwyżkę mocy produkcyjnych, subsydia i brak równych warunków działania.

Posłowie do PE z Mercosuru, Izraela i umów o wolnym handlu krytykowali kandydata na komisarza w związku z trwającymi negocjacjami z krajami Mercosuru, Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem.

Europosłanka Anna Bryłka nie wątpliwości, że przesłuchanie i wypowiedzi Maroša Šefčoviča, słowackiego kandydata na komisarza ds. handlu i bezpieczeństwa ekonomicznego oraz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i przejrzystości są tożsame z tym, że umowa o wolnym handlu UE z MERCOSUR jest przesądzona i pozostały do uzgodnienia już tylko względy techniczne, a sam słowacki kandydat na komisarza będzie zwolennikiem takiego rozwiązania.


Šefčovič zobowiązał się do kontynuowania prac nad umowami o wolnym handlu (FTA) z Meksykiem i Australią i powiedział, że chce, aby UE była bardziej obecna w Tajlandii, na Filipinach i w Indiach.

Odpowiadając posłom do PE, wskazał na umowę o ułatwieniach w zakresie zrównoważonych inwestycji (SIFA) z Angolą oraz umowę o partnerstwie gospodarczym z Kenią jako nowe rodzaje umów, które mogą pomóc UE.

Zapytany przez europosłów, czy UE narusza prawo międzynarodowe, ponieważ utrzymuje więzi handlowe z Izraelem w ramach umowy stowarzyszeniowej między UE a Izraelem, Šefčovič powiedział, że umowa "może zostać zmieniona tylko jednomyślnie" między państwami członkowskimi.

Priorytety w stosunkach międzyinstytucjonalnych Wielu posłów do PE podkreśliło znaczenie zmiany traktatów w oparciu o propozycje Parlamentu, które zostały zainspirowane Konferencją w sprawie przyszłości Europy. Kandydatka na komisarza powiedziała, że kluczem do postępów w tej sprawie jest uzyskanie jasnego stanowiska Rady Europejskiej: w tym celu będą współpracować z nową prezydencją Antonio Costy. Debata koncentrowała się na potrzebie reform w celu przygotowania do rozszerzenia i uruchomienia klauzuli pomostowej w kluczowych obszarach polityki, a także na przejrzystości, a niektórzy posłowie do PE przywołali niepokojące doniesienia na temat praktyk Komisji. Inne tematy obejmowały lepszą współpracę z parlamentami narodowymi oraz zastosowanie ustaleń zawartych w sprawozdaniu Draghiego w strukturze instytucjonalnej UE.

Dalsze kroki

Na podstawie zaleceń komisji Konferencja Przewodniczących (przewodnicząca PE Metsola i przewodniczący grup politycznych) ma przeprowadzić ocenę końcową i ogłosić zamknięcie przesłuchań w dniu 21 listopada. Gdy Konferencja Przewodniczących ogłosi zamknięcie wszystkich wysłuchań, pisma oceniające zostaną opublikowane. Wybór pełnego składu komisarzy przez posłów do PE (większością oddanych głosów w głosowaniu imiennym) ma się odbyć podczas sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 25–28 listopada.

oprac, e-mk, ppr.pl w oparciu o źródło i fot: europarl.europa.eu


POWIĄZANE

Już ponad 38% dorosłych Polaków słyszało o tym, że ktoś został oszukany podczas ...

W dn. 25.11 br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Cop...

W Busan w Korei Południowej zakończyła się 5. runda negocjacji w sprawie globaln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę