aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niezależne drobiarstwo w Afryce?

23 lutego 2022
Niezależne drobiarstwo w Afryce?

Jedna z największych firm drobiarskich w Afryce Wschodniej - Uzima Chicken Ltd. zlokalizowana w Rwandzie – rozpoczęła zwiększone wysyłki eksportowe jednodniowych piskląt i jaj do innych krajów afrykańskich. Przedstawiciele afrykańskiego przedsiębiorstwa podali, że w 2021 roku sprzedaż eksportowa wyniosła około 600 tys. piskląt i około 100 tys. jaj wylęgowych.

W roku 2020 wynik sprzedażowy był korzystniejszy jednak napięte relacje między Rwandą a Ugandą wyhamowały eksport. Wśród ważnych odbiorców wymieniane są kraje: Republika Środkowoafrykańska (CAR), Kamerun, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Uganda. W 2022 roku Uzima Chicken Ltd. planuje zwiększyć eksport piskląt jednodniowych w skali roku do 1,2 mln sztuk, a jaj wylęgowych do 400 tys. sztuk.
Co ciekawe, jeszcze w lutym 2022 roku, firma rozpoczyna dostawy piskląt jednodniowych i jaj do Ghany. Obecnie przedsiębiorstwo produkuje ponad milion piskląt miesięcznie i posiada rezerwę  – możliwość zwiększenia produkcji w zależności od zapotrzebowania. Wylęgarnia produkuje pisklęta dwufunkcyjne, pisklęta kurze brojler oraz kurki nieśne. W opinii lokalnych władz jest to jeden z pozytywnych efektów powadzenia polityki wspierającej rozwój produkcji drobiarskiej na rynku wewnętrznym. Rwanda jest kolejnym przykładem państwa spoza Europy, które głosi, że zamierza ograniczać import i stworzyć własny niezależny rynek drobiarski, stawiając w tym na rozwój zaplecza reprodukcyjnego.

Według danych Rady ds. Rozwoju Rolnictwa i Zasobów Zwierząt Rwandy (RAB) w 2017 roku pisklęta były sprowadzane głównie z Europy i niektórych krajów Afryki. W roku 2017 importowano około 50 tys. piskląt miesięcznie (oraz dodatkowo jaja wylęgowe). Dopiero od 2017 roku zaczęto zajmować się  inwestycjami w wylęgarnie i fermy reprodukcyjne, w wyniku czego powstały duże podmioty drobiarskie. W 2016 roku rząd wydzierżawił na 25 lat swoją firmę Rubilizi National Hatchery (o wartości 2,3 mln Rwf) amerykańskiej firmie Flow Equity. Głównym założeniem prywatyzacji była modernizacja obiektów i zwiększenie wydajności, co w zamian obniżyłoby koszty importu kurczaków i jaj.

Aktualnie poza Uzima Chicken Ltd. w Rwandzie działają na dużą skalę jeszcze dwie inne firmy, które produkują większość piskląt niezbędnych w kraju. Uzima Chicken Ltd. stawia sobie za cel ekspansję eksportową w innych krajach afrykańskich, które w  większości importują jednodniowe pisklęta z Europy. Dla Uzima Chicken Ltd. największym wyzwaniem jest ograniczona przestrzeń ładunkowa, ponieważ linie Rwanda Air nie nabyły jeszcze samolotów towarowych, co nie pozwala na realizację dowolnych ilościowo wysyłek piskląt i jaj. Inny kłopot, to brak lotów do części państw w Afryce.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę