aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowa kampania wyjaśniająca, dlaczego europejska społeczność rolnicza nie może poprzeć umowy o wolnym handlu z Mercosurem w obecnej formie

15 lutego 2021
Nowa kampania wyjaśniająca, dlaczego europejska społeczność rolnicza nie może poprzeć umowy o wolnym handlu z Mercosurem w obecnej formie

W związku z wznowieniem dyskusji na temat ratyfikacji umowy handlowej między UE a krajami Mercosur po objęciu prezydencji Rady przez Portugalię, Copa-Cogeca, CIBE i AVEC postanowiły przeprowadzić nową kampanię w mediach społecznościowych, by w zwięzły sposób i na konkretnych przykładach wyjaśnić, dlaczego umowa ta niepokoi rolników.

W sześciominutowym filmiku opublikowanym w ten czwartek, trzy wyżej wymienione europejskie organizacje przedstawiają trzy główne powody, dla których sprzeciwiają się porozumieniu z czerwca 2019 r. Na wstępie przypominamy, że unijna społeczność rolnicza popiera agendę handlową UE i w ciągu kilku miesięcy poprzedzających brexit wyraziła zadowolenie z kilku umów. Parlament Europejski słusznie przypomniał jednak, że umowa z Mercosurem jest inna. W aktualnej formie jest ona nie do przyjęcia, gdyż rolnicy w UE muszą znaleźć sposób na realizację założeń Zielonego Ładu.

Trzy powody wymienione w filmiku są oczywiste. Po pierwsze, rozdział rolniczy umowy z Mercosurem jest niewyważony, zwłaszcza w odniesieniu do sektorów wrażliwych. Posługując się przykładem branży wołowej, można łatwo zrozumieć, że umowa ta wzmocni pozycję przetargową dużych podmiotów z krajów Mercosur kosztem europejskich hodowców bydła.

Po drugie, europejscy rolnicy obawiają się trudnych do zmierzenia skumulowanych skutków wszystkich umów handlowych - tych już podpisanych i tych, które zostaną zawarte w przyszłości. Znalazło to potwierdzenie w badaniu łącznej oceny skutków dla produktów rolnych przeprowadzonym przez Komisję. Dlatego też umowa z Mercosurem jest kroplą, która przepełni czarę. Przykład podany w filmiku jest bezsporny - w branży drobiarskiej produkty importowane z krajów Mercosuru odpowiadają łącznej całkowitej produkcji Danii, Finlandii i Szwecji.

Ostatni, kluczowy argument wskazuje, że umowa ta powiększy lukę między rolnikami z UE i krajów trzecich ze względu na podwójne standardy produkcji. Przykłady sektorów buraka cukrowego i wołowiny są znamienne. W ramach tej umowy, Europa będzie sprowadzać cukier i etanol, które nie przestrzegają naszych norm produkcji. Zdaniem CIBE w Brazylii stosuje się 27 herbicydów i insektycydów zakazanych w UE. Aktualnie trwają dyskusje na temat ambitnych celów zawartych w strategii „od pola do stołu”. Te podwójne standardy i nierówne warunki konkurencji są niepojęte dla całej społeczności rolniczej. Bez wątpienia doprowadzą one do przeniesienia produkcji do krajów, w których nie ma kontroli nad normami produkcji.

W związku z tym, bardzo ważne jest przeprowadzenie normalnej procedury kontroli, by uniknąć wszelkich luk prawnych. Parlament Europejski oraz parlamenty krajowe muszą móc się wypowiedzieć, a głos obywateli, konsumentów i rolników musi zostać wzięty pod uwagę.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę