MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Opinia PGB do projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.

3 grudnia 2024
Opinia PGB do projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.

Beata Wiszniewska, doradca ds. regulacji i rzecznictwa w Polskiej Grupie Biogazowej

W październiku 2024 r., do konsultacji publicznych został przedstawiony projekt Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) z nowym scenariuszem ambitniejszego tempa transformacji energetycznej. Autorzy projektu KPEiK zwiększają prognozę udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r. w sektorze elektroenergetycznym z 32% w prognozie z roku 2019 do 56% w 2030 r. i blisko 70%

w 2040 r. W największym stopniu przyczyniać się mają do tego elektrownie fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe na lądzie i na morzu. W projekcie dokumentu podkreślone jest także znaczenie biogazu, biometanu oraz magazynów energii elektrycznej i ciepła, a w dalszej perspektywie wodoru i energetyki jądrowej.

Z punktu widzenia Polskiej Grupy Biogazowej jako producenta biogazu planującego także rozwój biometanu najważniejsze jest, że w projekcie KPEiK znalazły swoją znaczącą rolę biogaz i biometan, jako odnawialne źródła energii niezbędne do transformacji energetycznej. W ambitnym scenariuszu WAM, przewiduje się ich udział w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie, a także w ograniczonym zakresie w przemyśle. Razem przewiduje się produkcję biogazu w 2030 roku w wysokości prawie 9 950 GWh, a w roku 2040 niemal 10 900 GWh i biometanu w wysokości 15 500 GWh w 2030 roku oraz 40 500 GWh w 2040 r.

Promując zarówno małe biogazownie rolnicze, jak i większe biometanownie, zapisy w projekcie KPEiK mają na celu rozwiązanie problemu gospodarki odpadami i produkcji energii w wielu skalach. Małe biogazownie mogą pomóc rolnikom w efektywnym zagospodarowaniu odpadów przy jednoczesnej produkcji energii na własny użytek.

Z drugiej strony, większe biometanownie mogą w znacznym stopniu przyczynić się
do rozwoju sieci energetycznej, stanowiąc czystszą alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych. Większe instalacje o mocy około 2- 4 MW pozwolą uzyskać większą efektywność ekonomiczną produkcji energii, a tym samym optymalizację kosztów transformacji w tym obszarze.

Będzie się to odbywać z zachowaniem standardów ochrony środowiska, biometan będzie bowiem musiał spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju zapisane w prawie UE oraz przygotowywane w prawie polskim. Biometanownie w dalszym ciągu będą powstawały na obszarach wiejskich i funkcjonowały w partnerstwie z lokalną społecznością odprowadzając podatki do lokalnej gminy, odbierając odpady od okolicznych rolników i przedsiębiorców i dostarczając im masę pofermentacyjną do wykorzystania jako nawóz organiczny, zmniejszając tym samym ślad węglowy dostawców substratów i odbiorców pofermentu.

W projekcie KPEiK planuje się także wdrożenie pakietu rozwiązań wspierających rozwój wykorzystania biometanu (dodatkowy system wsparcia finansowego dla instalacji powyżej 1 MW, gazociąg bezpośredni dla biogazu, poprawa warunków współpracy z operatorami systemu przesyłowego elektroenergetycznego i gazowego). Zdaniem PGB wskazane działania powinny być rozszerzone i brać także pod uwagę rozwój sieci gazowych, które w obecnym stanie nie są przygotowane do przyjmowania większych ilości biometanu. Ponieważ stan sieci może stać się największą techniczną barierą hamującą rozwój, konieczne jest podjęcie systemowych działań zwiększających chłonność sieci dystrybucyjnych i przesyłowych.

Projekt KPEiK wyznacza ambitne cele, podkreślając konieczność współpracy wszystkich interesariuszy, w tym inwestorów. Zaangażowanie Polskiej Grupy Biogazowej w zwiększenie produkcji biogazu i biometanu przyczyni się do osiągnięcia tych celów i wsparcia transformacji energetycznej Polski.

***

O Polskiej Grupie Biogazowej

PGB specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu w Polsce i zatrudnia ponad 180 osób. Jest częścią globalnej firmy TotalEnergies, największego producenta biometanu
we Francji i lidera w produkcji biogazu na rynku europejskim. W 2022 r. TotalEnergies zajął trzecie miejsce na świecie pod względem inwestycji w energię odnawialną.

PGB rozpoczęła działalność w 2007 roku, zainicjowana przez specjalistów z dużym doświadczeniem
w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jej podstawową działalnością jest produkcja energii elektrycznej i ciepła z biogazu - a docelowo biometanu, wtłaczanego do sieci gazowej - przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Grupa świadczy również usługi związane z tą produkcją. Zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, PGB oferuje gospodarstwom rolnym zagospodarowanie odpadów organicznych i wykorzystanie pofermentu
do nawożenia upraw. Ponadto większość zakładów PGB jest wyposażona w nowoczesne i przyjazne dla środowiska systemy suszenia drewna. Obejmują one obecnie 44 suszarni komorowych i 6 suszarni taśmowych.

TotalEnergies i biogaz

TotalEnergies jest wiodącą firmą w europejskim segmencie biogazu o mocy produkcyjnej 1,1 TWh. Spółka zamierza stać się głównym graczem w tym segmencie na kilku kluczowych rynkach, w szczególności w Europie i Stanach Zjednoczonych, łącząc siły z wiodącymi partnerami, takimi jak Clean Energy i Veolia, aby osiągnąć swój cel produkcji 10 TWh biometanu do 2030 roku. Firma jest aktywna w całym łańcuchu wartości, od rozwoju projektu po marketing tego odnawialnego gazu i jego produktów ubocznych, w tym bio-nawozów i bioCO2.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Ponad setka polskich przedsiębiorców, największe wietnamskie firmy i przedstawic...

Prezydent Andrzej Duda udzielił w zeszłym tygodniu obszernego wywiadu dla TV Rep...

Rozpoczynający się rok 2025 oznacza, że wielkimi krokami zbliża się termin wywią...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę