OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Pogoda napędziła wzrost cen energii

12 lutego 2025
Pogoda napędziła wzrost cen energii

W styczniu na Rynku Dnia Następnego (SPOT) za 1MWh płacono średnio 114,66 EUR, czyli o 3,66% więcej m/m. W Polsce cena wyniosła 111,58 EUR/MWh będąc drugi miesiąc z rzędu poniżej średniej europejskiej. Na ogólny wzrost cen wpływ miała bezwietrzna pogoda oraz niski poziom temperatur. Z kolei uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2026 r. wyniosła 88,08 EUR za 1 MWh. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 107,49 EUR za 1MWh.

Mapę średnich cen energii przygotowali eksperci Energy Solution: Krzysztof Mazurski, Dyrektor Działu Portfolio Management oraz Wojciech Listoś, Analityk hurtowego rynku energii i gazu.

ceny energii elektrycznej

W styczniu 2025 r. średnia cena dostaw Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej wyniosła dla całej opisywanej strefy 114,66 EUR/MWh – wartość ta była wyższa w stosunku do grudnia 2024 r. o 4,05 EUR/MWh (3,66%). Wzrost wartości w styczniu w ujęciu miesięcznym wynikał przede wszystkim z mniej korzystnych warunków pogodowych – niższej od sezonowej wietrzności, która ograniczyła generację energii z farm wiatrowych, oraz chłodniejszych temperatur w porównaniu do kilkuletnich średnich.

Tendencja ta została utrzymywana w pierwszych dniach lutego br. i zgodnie z aktualnymi prognozami, może trwać nawet do połowy miesiąca. Uczestnicy rynku szczególnie nerwowo zareagowali na prognozy dotyczące krajów nordyckich, które historycznie słyną z niskich cen energii elektrycznej. Według danych opublikowanych na początku lutego, perspektywy bilansu hydrologicznego krajów nordyckich na pierwszą część miesiąca wyglądają słabo – część prognoz wskazywała na opady odpowiadające 2,4-3,8 TWh potencjalnej produkcji energii ze źródeł wodnych, w porównaniu do średniej sezonowej wynoszącej 6,2 TWh. Co więcej, bilans hydrologiczny miał pogorszyć się z wartości 16,1 TWh na początku miesiąca do 13,5 TWh w ciągu 10 dni.

Warto również zaznaczyć, że szerszy trend dotyczący aprecjacji cen energii na rynku spot w UE jest spowodowany sytuacją w Niemczech. Produkcja energii wiatrowej w tym kraju – największym europejskim producencie energii wiatrowej – zmierza bowiem ku odnotowaniu najdłuższego okresu poniżej normy od początku 2021 roku z powodu niskich prędkości wiatru od października 2024 r. Z kolei wzrost importu energii przez Niemcy przyczynił się do zwyżek regionalnych cen w całej Europie, które rozpoczęły 2025 rok na najwyższym poziomie od niemal dwóch lat.

Polski rynek z wynikiem 111,58 EUR/MWh znalazł się o 3,08 EUR/MWh (2,69%) poniżej średniej dla całej opisywanej strefy – jest to pozytywne rozpoczęcie roku ponieważ w całym 2024 roku odnotowano tylko jeden miesiąc, w którym ta wartość była niższa. Jednym z czynników wspierających niższe ceny na Rynku Dnia Następnego były ceny węgla, które w styczniu zyskały jedynie 1,10% m/m (kontrakt roczny ARA API2), co w porównaniu do cen gazu (wzrost kontraktu rocznego gazu TTF o 5,34% m/m) stanowiło mniejszą aprecjację. Dla przypomnienia, w Polsce system w znacznym stopniu bazuje jeszcze na JWCD opartych na węglu, natomiast w przypadku pozostałych krajów jest to gaz, który w styczniu odnotował ponad pięciokrotnie większy wzrost.

ceny energii elektrycznej

Rynek terminowy energii elektrycznej (BASE Y), reprezentowany przez kontrakty roczne na 2025 r. rozliczył się w całej strefie średnią na poziomie 88,08 EUR/MWh, co oznacza wzrost o 11,12 EUR/MWh (14,45%) względem grudnia 2024 r. Aprecjacja wynikała z kontynuacji wzrostu notowań uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które zyskały w styczniu 14,97% i kontynuowały rajd rozpoczęty w połowie grudnia. Cena EUA zyskała od 17 grudnia aż 18 euro (wzrost z 64 EUR/t do 82 EUR/t obecnie), a na jej wzrost wpłynęły dwa czynniki: drożejący gaz TTF – którego korelacja z rynkiem CO2 w ostatnim czasie znacząco się zwiększyła i przekroczyła poziom 0,80 – oraz spadek podaży po przeprowadzeniu grudniowych aukcji. Tym samym wzrost kontraktów terminowych na energię elektryczną w styczniu był prawie czterokrotnie większy w porównaniu do zwyżek na rynku spot w ujęciu miesięcznym.

Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł w styczniu 2025 r. 46,6 pkt, co stanowiło wzrost o 1,5 pkt względem poprzedniego miesiąca. Jest to nadal niska wartość w porównaniu do podstawowego benchmarku w wysokości 50 pkt. Wciąż słabe wyniki tego wskaźnika są widoczne wśród dwóch wiodących gospodarek UE: Niemiec oraz Francji, gdzie obie wartości wyniosły 45 pkt. Warto jednak podkreślić ich znaczy wzrost względem grudnia 2024 r. – PMI przemysłowe Niemiec wzrosło z poziomu 42,5 pkt (+5,88% m/m). Dodatkowo niemieccy producenci odnotowali najwolniejsze spadki zarówno w produkcji, jak i nowych zamówieniach od ośmiu miesięcy. W przypadku Francji zwyżka była jeszcze większa i wyniosła 7,40% m/m (grudniowy wynik wyniósł wówczas 41,9 pkt). Dane te pokazują, że europejskie gospodarki mogą mieć już najgorszy okres za sobą, a potencjalne ożywienie w Europie może nastąpić już w drugim kwartale. To przyczyni się do wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w wyniku większej aktywności gospodarczej we wszystkich sektorach.

W przypadku Polski, cena BASE_Y-26 była zdecydowanie wyższa w styczniu względem średniej dla opisywanej strefy o 19,41 EUR/MWh (22,03%) i ponownie znalazła się powyżej okrągłej bariery 100 EUR/MWh. Dynamika wzrostu polskiego kontraktu była ponad dwukrotnie większa w styczniu względem poprzedniego analizowanego okresu. Najwyższe wyniki w minionym miesiącu zostały odnotowane niezmiennie we Włoszech (116,44 EUR/MWh) i Grecji (110,92 EUR/MWh).

***

Firma Energy Solution zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, obejmującym obszar merytoryczny, finansowy oraz prawny. Spółka posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji oraz w przeprowadzaniu audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) i audytów energetycznych przedsiębiorstw. Od 2018 roku Energy Solution rozwija zaawansowany system telemetrii danych energetycznych, który z powodzeniem funkcjonuje w ponad 16 krajach Europy, wspierając klientów w optymalizacji zużycia energii i redukcji kosztów.

Dzięki innowacyjnemu podejściu i szerokim kompetencjom Energy Solution przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju oraz efektywności energetycznej swoich partnerów, wspierając ich także w realizacji celów ESG oraz w procesie ich odpowiedniego raportowania.

Wśród klientów Energy Solution znajdują się zakłady produkcyjne, sklepy, sieci handlowe, deweloperzy, banki oraz podmioty z sektora finansów publicznych: miasta, gminy, powiaty, uczelnie publiczne, szpitale. Więcej na temat firmy: www.energysolution.pl

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę