informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Polska żywność na targach BIOFACH

15 lutego 2019
Polska żywność na targach BIOFACH
MRiRW

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście podejmujemy szereg działań mających na celu rozwój sektora rolnictwa ekologicznego – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, podczas targów BIOFACH w Norymberdze.

Federalna minister ds. wyżywienia i rolnictwa Niemiec, Julia Klöckner przedstawiła m.in. w swoim wystąpieniu wyniki przeprowadzonego w roku 2018 w RFN konsumenckiego badania Eko-barometr. Wykazało ono rosnące zapotrzebowanie na produkty ekologiczne. Według tych danych 78 % badanych konsumentów w Niemczech kupuje produkty ekologiczne, zwracając przy tym uwagę na kwestie związane z dobrostanem zwierząt, lokalne pochodzenie produktu oraz zrównoważoną produkcję i wpływ na środowisko naturalne.

30 edycja Międzynarodowych Targów BIOFACH 2019. To największa impreza wystawiennicza produktów ekologicznych na świecie. Tematyka targów obejmuje wszystko to, co związane jest z żywnością wyprodukowaną metodami ekologicznymi, w tym surowce, półprodukty, komponenty, wyroby gotowe dla przemysłu rolno-spożywczego. Tegoroczna edycja targów odbywa się również z udziałem firm polskich, które prezentują ofertę żywności ekologicznej oraz możliwości dynamicznie rozwijającego się polskiego rolnictwa ekologicznego. Kilka tysięcy wystawców z całego świata przyjeżdża co roku do Norymbergii (w tym roku prawie 3000 wystawców z 95 państw), aby promować ekologiczną żywność i rolnictwo oraz produkty pochodzenia naturalnego.

Wizyta wiceministra Zarudzkiego na targach była okazją do rozmów na temat branży produktów ekologicznych, perspektyw handlowych, a także oczekiwań wobec resortu rolnictwa. Podsekretarz stanu uczestniczył także w oficjalnym otwarciu stoiska narodowego zorganizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Wiceminister wyraził zadowolenie z coraz większego udziału polskich firm w targach i zapewnił, że ministerstwo otwarte jest na dialog z przedstawicielami sektora ekologicznego w celu wypracowania najlepszych rozwiązań dla dalszego rozwoju branży.

Dokumentem strategicznym w tym zakresie jest m.in. Plan dla Wsi, którego jednym z elementów Planu jest rozwój systemu rolnictwa ekologicznego m.in. w ramach przyjętego „Ramowego Planu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014 – 2020”. Decyzją Rady Ministrów Plan został również ujęty jako jeden z projektów strategicznych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przyjętej przez Radę Ministrów.

W trakcie tegorocznej edycji targów na polskim stoisku prezentują się 34 podmioty reprezentujące sektor rolnictwa ekologicznego, w tym organizacje producentów żywności ekologicznej jak i pojedyncze firmy. Na polskim stoisku prowadzone będą pokazy kulinarne z wykorzystaniem polskich certyfikowanych produktów ekologicznych oraz liczne degustacje dla odwiedzających. Polska obecna jest na targach BIOFACH od roku 2005. Udział Polski ma na celu promowanie wysokiej jakości żywności i walorów tradycyjnej polskiej kuchni, co wiąże się z upowszechnianiem wizerunku, zwiększeniem rozpoznawalności oraz wzrostem zainteresowania produktami ekologicznymi na arenie międzynarodowej.

Uczestniczące w targach BIOFACH w Norymberdze organizacje i związki związane z rolnictwem ekologicznym wydały wspólne stanowisko w sprawie bezpodstawnego sugerowania przez organizację Greenpeace, że występuje ona m.in. w ich imieniu.MRiRW


POWIĄZANE

Z najnowszego raportu agencji badawczej IMAS International „Żywność ekologiczna ...

W związku z informacją resortu rolnictwa o tym, że w bieżącym roku nie zostały z...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek VIII Walnego Zgromadzeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę