aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Siemię lniane- wielki potencjał w małym ziarenku

8 października 2018
Siemię lniane- wielki potencjał w małym ziarenku

Siemię lniane, to małe ziarenka skupiające w sobie wiele cennych dla organizmu witamin i minerałów. Znajduje szerokie zastosowanie w piekarnictwie, cukiernictwie, branży beauty czy przemyśle farmaceutycznym. Z roku na rok upraw lnu oleistego na rodzimych ziemiach przybywa. W tym roku powierzchnia uprawna wyniosła blisko 10 875 ha, co daje o 45 proc. więcej niż np. w 2016 r. Co ma wpływ na wzrost popularności siemienia lnianego nie tylko w kraju, ale całej Unii Europejskiej? Odpowiedzi udzielił jeden z polskich czołowych producentów tego ziarna.

 

Wiele lat wstecz Polska uważana była za światowego lidera produkcji lnu. Jeszcze w latach 70. XX wieku uprawiano go na powierzchni bagatela 130.000 ha. Załamanie przyszło na przełomie lat 80-90. XX w. Swojej pozycji z pewnością nie odbuduje, ale z roku na rok zaobserwować można mocną tendencję zwyżkową w uprawie tej rośliny.


- Rośnie popularność siemienia lnianego i jego coraz szersze zastosowanie. Do niedawna największym producentem i eksporterem nasion była Kanada, a zaraz po niej Indie, Argentyna czy USA. W mniejszym stopniu Rosia, Chiny i kraje europejskie. W ostatnich latach notowania te nieco uległy zmianie – mówi Paweł Katolik, prezes Zarządu KATOLIK GROUP, firmy zajmującej się dystrybucją dodatków dla piekarnictwa i cukiernictwa w Polsce. Rocznie produkują 15 tys. ton siemienia lnianego, co pozwala im wieść prym wśród tego typu przedsiębiorstw w kraju.


Roczne zapotrzebowanie na nasiona lnu oleistego w krajach UE utrzymuje się na poziomie ok 600 tys. ton, z czego jedynie 100 tys. ton jest rodzimej produkcji, reszta to import. - W ostatnich latach zaobserwować możemy wzrost zapotrzebowania na siemię lniane w całej Europie, jak i stopniowy wzrost upraw – przyznaje P. Katolik. - Kanada zmniejszyła produkcję, wzrosły ceny importu do UE, a społeczeństwo zauważa coraz większy potencjał w ziarnach siemienia lnianego – dodaje.

Nasiona lnu oleistego zawierają ok. 43 proc. tłuszczu, 23 proc. białka ogólnego, 22 proc. węglowodanów, 8 proc. włóknika, 3 proc popiołu i ok. 8 proc. wody. Ze względu na swoje właściwości znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w branży spożywczej, gdzie uważane są za superfood, ale i kosmetycznej, farmaceutycznej, stanowią treściwy komponent pasz zwierzęcych. Z nasion lnu wytwarza się także olej zawierający wysoki poziom kwasów nienasyconych tłuszczowych omega-3 i omega-6 , który wykorzystuje się do przygotowania potraw. Zdaniem badaczy, tłuszcz ten wspomaga wchłanianie witamy C przez organizm, pod warunkiem, że nie jest on podgrzany.


Len doceniany jest również w płodozmianie, jako roślina korzystnie wpływająca na zdolność plonowania innych roślin. Co najważniejsze może być uprawiany bez wielkiego ryzyka na terenie całego kraju.

 

***

KATOLIK GROUP - to globalny dystrybutor dodatków dla piekarnictwa i cukiernictwa standardowych oraz BIO. Firma nastawiona jest na ciągły rozwój. Już niebawem rozpocznie się budowa nowej przestrzeni biznesowej w Raciborskiej Strefie Gospodarczej przy ul. Komunalnej. Obecnie swoją główną siedzibę ma w Kietrzu, posiada także oddziały w Obornikach Śląskich oraz nowoczesną linię produkcyjną do oczyszczania ziaren w Olkuszu. Rocznie importuje aż 15 tysięcy ton siemienia lnianego, co pozwala firmie wieść prym wśród tego typu przedsiębiorstw w kraju. Szczegóły na stronie: www.katolikgroup.pl oraz w portalu Facebook.com/KatolikGroupSp.zoo.



Biuro prasowe KATOLIK GROUP


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę