aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Śląskie/ Całość odpadów w regionie może być już przetwarzana

16 stycznia 2018
Śląskie/ Całość odpadów w regionie może być już przetwarzana

W woj. śląskim instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych pokrywają pełne zapotrzebowanie; niewystarczający jest recykling - wynika ze sprawozdania z realizacji Planu gospodarki odpadami dla woj. śląskiego naa lata 2014-2016.

Sprawozdanie to przyjął w poniedziałek Sejmik Woj. Śląskiego. Jak uznała prezentująca je Lidia Sieja z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, wykonanie poprzedniego planu gospodarki odpadami należy ocenić pozytywnie.

Wśród pozytywnych efektów specjalistka wymieniła m.in.: objęcie wszystkich mieszkańców woj. śląskiego zorganizowanym systemem wywozu odpadów, stały wzrost selektywnego zbierania odpadów czy osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów surowcowych na 2016 r. (18 proc.).

W tym okresie osiągnięto też wymagany poziom składowania odpadów ulegających biodegradacji (w 2016 r. uzyskano redukcję 100 proc.), a także brak składowania zmieszanych odpadów komunalnych.

Jak wymieniała Sieja, np. w okresie 2014-2016 wzrastała ilość odbieranych odpadów komunalnych ogółem – 1,64 mln ton w pierwszym jego roku do 1,71 mln ton w ostatnim. „Nie wynika to całkowicie z faktu, że wytwarzamy więcej odpadów, ale głównie z tego, że aktualnie możemy powiedzieć, że 100 proc. mieszkańców województwa jest objętych zorganizowanym systemem zbierania i odbierania odpadów – w przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy nie miało to miejsca” - wskazała specjalistka.

W tym czasie masa odpadów komunalnych zebranych selektywnie wzrosła z 36 proc. w 2014 r. do 43 proc. w 2016 r., masa składowanych odebranych i zebranych odpadów komunalnych – spadła z 3,1 proc. do 1,1 proc., a masa odpadów komunalnych przetworzonych metodami mechaniczno-biologicznymi wzrosła z 44 proc. do 83 proc.

Jak podkreśliła Sieja, ta ostatnia wartość potwierdza osiągnięte możliwości przetwarzania odpadów komunalnych; w tamtym okresie w regionie powstało bowiem osiem regionalnych instalacji przetwarzania metodami mechaniczno-biologicznymi. „W zasadzie na dzień dzisiejszy cały strumień odbieranych odpadów zmieszanych ma możliwość przetwarzania w takich instalacjach” - zaakcentowała.

Zgodnie ze sprawozdaniem na koniec 2016 r. funkcjonowało w województwie 17 tego rodzaju instalacji, a także 32 instalacje do przetwarzania odpadów organicznych. Ich łączna moc sięgnęła 1,17 mln ton rocznie w części mechanicznej i 0,57 mln ton w części biologicznej. Ponadto działało sześć instalacji regionalnych (i 26 tzw. zastępczych) do przetwarzania odpadów zielonych i bioodpadów o łącznej mocy 0,37 mln ton.

Sieja zastrzegła przy tym, że sam recykling „pozostawia jeszcze wiele do życzenia”. Zgodnie ze sprawozdaniem np. w dotyczącym go czasie recyklingowi (bez recyklingu organicznego) poddano od 8,8 do 9,5 proc. odpadów zbieranych selektywnie, a recyklingowi organicznemu – od 5,3 do 9,5 proc. odpadów zbieranych selektywnie.

W 2016 r. w woj. śląskim funkcjonowały 153 punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK) – od 2014 r. ich liczba wzrosła o 23. 19 gmin dotąd nie wybudowało PSZOK, jednak – jak zaznaczyła specjalistka Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych – gminy te zgłosiły swoje inwestycje do obecnego planu.

W kontekście niezrealizowania znacznej części zadań inwestycyjnych przewidzianych w planie Sieja wyjaśniała, że w ramach analizy potrzeb prowadzonej od 2015 r. pod kątem obecnego planu, już wtedy pojawił się wniosek – wobec działania już wtedy np. wystarczającej liczby instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania – że każda nowa inwestycja w sortownię czy instalację tego typu spowodowałaby nadwyżkę mocy przerobowych. Stąd odstąpiono od takich zadań.

W tamtym okresie nie wykonano też m.in. zadań związanych z trzema instalacjami termicznego przekształcania odpadów (obecnie w regionie nie działa ani jeden duży taki zakład). W jednym przypadku odstąpiono od realizacji, w dwóch przeniesiono je do obecnego planu.

Aktualny plan gospodarki odpadami woj. śląskiego do 2020 r. zakłada m.in. nacisk na selektywną zbiórkę odpadów u źródła – wobec unijnego wyzwania dotyczącego przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 30 proc. w br., 40 proc. w 2019 i 50 proc. w 2020 r.

Jedna z ważniejszych części planu dotyczy kwestii instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Plan nie przewiduje żadnej instalacji do zmieszanych odpadów komunalnych, zakłada natomiast budowę siedmiu instalacji dla tzw. frakcji kalorycznej (pow. 6 MJ/kg) uzyskiwanej w tzw. procesach MBP (mechaniczno-biologicznego przetwarzania).

 

Mateusz Babak, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę