aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Uzasadnianie twierdzeń o "zielonym ładzie"

26 stycznia 2024
Uzasadnianie twierdzeń o "zielonym ładzie"

Komisja Rolnictwa zatwierdziła opinię w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie uzasadniania twierdzeń ekologicznych. Docenia wysiłki na poziomie gospodarstw, broni potencjału rolnictwa opartego na węglu i ułatwia jego wdrażanie.

Dyrektywa ma na celu wyjaśnienie i wzmocnienie uzasadnienia wszelkich wyraźnych twierdzeń dotyczących ekologiczności odnoszących się do produktów i handlowców wprowadzanych na jednolity rynek. Komisja Rolnictwa (AGRI) głosowała za wyważoną opinią posła do Parlamentu Europejskiego Sarvamaa (PPE, FI), w której rozważono dodatkowe wysiłki na poziomie gospodarstw, uniemożliwiające rolnikom przechodzenie przez dodatkowe procesy weryfikacji.

W ciągu ostatniej dekady w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) w coraz większym stopniu ustanawiano coraz więcej dobrowolnych środków środowiskowych, lecz konsumenci nie zawsze byli w pełni świadomi ciągłych ulepszeń. Opinia AGRI uznaje praktyki zrównoważonego rozwoju na poziomie gospodarstw i ułatwia informowanie opinii publicznej bez powielania procesu weryfikacji.

Ponadto Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują opinię w sprawie jednostek certyfikujących rolnictwo węglowe, które można by wykorzystywać do roszczeń z tytułu offsetu, z poszanowaniem ram uzgodnionych w dyrektywie „Wzmocnienie pozycji konsumentów na rzecz zielonej transformacji”. Stanowisko to zachęci rolników do stosowania większej liczby praktyk rolnictwa wykorzystującego węgiel i zwiększania pozytywnych efektów zewnętrznych różnych metod uprawy na środowisko.

Wreszcie, wspieramy wysiłki mające na celu ułatwienie i zachęcanie do wdrażania dyrektywy, a także usprawnienie stosowania dyrektywy przez operatorów, takie jak wniosek o publiczny wykaz uznanych metodologii w UE, przejrzystość dokumentacji niezbędnej do weryfikacji oraz wykaz akredytowanych urzędowych weryfikatorów w każdym państwie członkowskim.

Copa i Cogeca mają nadzieję, że poprawki te zostaną uwzględnione przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego i Wspólnego Raportu o Rynku Wewnętrznym, która ma zostać poddana głosowaniu 14 lutego 2024 r.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę