Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Uzasadnianie twierdzeń o "zielonym ładzie"

26 stycznia 2024
Uzasadnianie twierdzeń o "zielonym ładzie"

Komisja Rolnictwa zatwierdziła opinię w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie uzasadniania twierdzeń ekologicznych. Docenia wysiłki na poziomie gospodarstw, broni potencjału rolnictwa opartego na węglu i ułatwia jego wdrażanie.

Dyrektywa ma na celu wyjaśnienie i wzmocnienie uzasadnienia wszelkich wyraźnych twierdzeń dotyczących ekologiczności odnoszących się do produktów i handlowców wprowadzanych na jednolity rynek. Komisja Rolnictwa (AGRI) głosowała za wyważoną opinią posła do Parlamentu Europejskiego Sarvamaa (PPE, FI), w której rozważono dodatkowe wysiłki na poziomie gospodarstw, uniemożliwiające rolnikom przechodzenie przez dodatkowe procesy weryfikacji.

W ciągu ostatniej dekady w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) w coraz większym stopniu ustanawiano coraz więcej dobrowolnych środków środowiskowych, lecz konsumenci nie zawsze byli w pełni świadomi ciągłych ulepszeń. Opinia AGRI uznaje praktyki zrównoważonego rozwoju na poziomie gospodarstw i ułatwia informowanie opinii publicznej bez powielania procesu weryfikacji.

Ponadto Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują opinię w sprawie jednostek certyfikujących rolnictwo węglowe, które można by wykorzystywać do roszczeń z tytułu offsetu, z poszanowaniem ram uzgodnionych w dyrektywie „Wzmocnienie pozycji konsumentów na rzecz zielonej transformacji”. Stanowisko to zachęci rolników do stosowania większej liczby praktyk rolnictwa wykorzystującego węgiel i zwiększania pozytywnych efektów zewnętrznych różnych metod uprawy na środowisko.

Wreszcie, wspieramy wysiłki mające na celu ułatwienie i zachęcanie do wdrażania dyrektywy, a także usprawnienie stosowania dyrektywy przez operatorów, takie jak wniosek o publiczny wykaz uznanych metodologii w UE, przejrzystość dokumentacji niezbędnej do weryfikacji oraz wykaz akredytowanych urzędowych weryfikatorów w każdym państwie członkowskim.

Copa i Cogeca mają nadzieję, że poprawki te zostaną uwzględnione przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego i Wspólnego Raportu o Rynku Wewnętrznym, która ma zostać poddana głosowaniu 14 lutego 2024 r.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę