Warszawa – Mokotów przyjazna ptakom

17 października 2016

Klub Gaja po zrealizowaniu inicjatywy obywatelskiej pt. „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” w dniu 18 października 2016 r. (wtorek) ok. godz. 14.00 w Parku Arkadia w rejonie stawów oficjalnie przekaże Urzędowi Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy jej wykonanie. 20 sztuk tratew dla ptactwa wodnego oraz 200 sztuk budek lęgowych zamontowanych na terenie 8 parków miejskich Dzielnicy Mokotów w Warszawie trafi pod opiekę warszawiaków.

Inicjatywa „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” realizowana była w latach 2015 - 2016 przez Klub Gaja we współpracy z mieszkańcami Warszawy oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inicjatywa zrealizowana została w celu poprawy walorów siedlisk gniazdowania i wypoczynku np. noclegu, ptaków wodnych i gniazdujących w dziuplach w 8 parkach miejskich ze zbiornikami wodnymi w Dzielnicy Mokotów w Warszawie. Inicjatywa powstała, ponieważ konieczne było utworzenie i późniejszy monitoring pływających tratew dla ptactwa wodnego oraz skrzynek lęgowych. Brak zwartych powierzchni trzcinowisk utrudnia ptactwu wodnemu m.in. mewom, kaczkom krzyżówkom, łabędziom niemym i kokoszkom znalezienia miejsca na odpoczynek, a łyskom na założenie gniazda. Natomiast ptaki gniazdujące w dziuplach drzew np. puszczyk, sikory, szpak, mazurek, muchołówka żałobna, kowalik w zieleni miejskiej, z powodu braku starych drzew cierpią na niedostatek bezpiecznych dla nich miejsc lęgowych. Dlatego w ramach inicjatywy m. in.: wykonano i zamontowano  na stawach w ośmiu parkach Mokotowa 20 tratew dla ptactwa wodnego oraz wykonano i zawieszono 200 sztuk skrzynek lęgowych różnych typów.

Inicjatywa obywatelska „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” realizowana została przez Klub Gaja we współpracy z mieszkańcem Warszawy oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji:
www.zaadoptujrzeke.pl
www.klubgaja.pl

 

Sfinansowano:

Klub Gaja, zdj. KG / T. Pikuła


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę