CTR_80917

Warszawa – Mokotów przyjazna ptakom

17 października 2016

Klub Gaja po zrealizowaniu inicjatywy obywatelskiej pt. „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” w dniu 18 października 2016 r. (wtorek) ok. godz. 14.00 w Parku Arkadia w rejonie stawów oficjalnie przekaże Urzędowi Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy jej wykonanie. 20 sztuk tratew dla ptactwa wodnego oraz 200 sztuk budek lęgowych zamontowanych na terenie 8 parków miejskich Dzielnicy Mokotów w Warszawie trafi pod opiekę warszawiaków.

Inicjatywa „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” realizowana była w latach 2015 - 2016 przez Klub Gaja we współpracy z mieszkańcami Warszawy oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inicjatywa zrealizowana została w celu poprawy walorów siedlisk gniazdowania i wypoczynku np. noclegu, ptaków wodnych i gniazdujących w dziuplach w 8 parkach miejskich ze zbiornikami wodnymi w Dzielnicy Mokotów w Warszawie. Inicjatywa powstała, ponieważ konieczne było utworzenie i późniejszy monitoring pływających tratew dla ptactwa wodnego oraz skrzynek lęgowych. Brak zwartych powierzchni trzcinowisk utrudnia ptactwu wodnemu m.in. mewom, kaczkom krzyżówkom, łabędziom niemym i kokoszkom znalezienia miejsca na odpoczynek, a łyskom na założenie gniazda. Natomiast ptaki gniazdujące w dziuplach drzew np. puszczyk, sikory, szpak, mazurek, muchołówka żałobna, kowalik w zieleni miejskiej, z powodu braku starych drzew cierpią na niedostatek bezpiecznych dla nich miejsc lęgowych. Dlatego w ramach inicjatywy m. in.: wykonano i zamontowano  na stawach w ośmiu parkach Mokotowa 20 tratew dla ptactwa wodnego oraz wykonano i zawieszono 200 sztuk skrzynek lęgowych różnych typów.

Inicjatywa obywatelska „Adoptujemy ptactwo mokotowskich parków i stawów” realizowana została przez Klub Gaja we współpracy z mieszkańcem Warszawy oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji:
www.zaadoptujrzeke.pl
www.klubgaja.pl

 

Sfinansowano:

Klub Gaja, zdj. KG / T. Pikuła


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę