Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

MRiRW/ Rozmowy o ASF na Ukrainie

7 sierpnia 2017
MRiRW/ Rozmowy o ASF na Ukrainie

Z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela na Ukrainie, we Lwowie, w dniach 2-3 sierpnia br., przebywała polska delegacja pod przewodnictwem podsekretarz stanu Ewy Lech.
W skład delegacji wchodzili również: główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.
Celem spotkań była wzajemna wiarygodna, oparta na stanie faktycznym, wymiana informacji o sytuacji epidemiologicznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce jak i na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru nadgranicznego.
Ukraina staje się drugim, po Białorusi państwem, z obszaru którego wirus ASF może skutecznie przedostać się na terytorium Polski. Dlatego, tak ważne jest, aby strona polska posiadała pełną informację o sytuacji epizootycznej po ukraińskiej stornie granicy. Ułatwi to podejmowanie adekwatnych i skutecznych działań epidemiologicznych i administracyjnych. W tym aspekcie kluczowe dla Polski stają się ukraińskie administracyjne obwody wołyński, lwowski i zakarpacki graniczące z naszymi województwami lubelskim i podkarpackim. Obwód zakarpacki mógł być zarzewiem powstania już dwóch ognisk ASF u trzody chlewnej w Rumunii, na pograniczu ukraińsko rumuńskim.
Podczas rozmów strona polska zaproponowała zorganizowanie dla ukraińskich pracowników administracyjnych i laboratoryjnych wizyt studyjnych, które realizowane będą w MINROL, GIW a także w PIWet-PIB w Puławach. Celem ich będzie przekazanie ukraińskim specjalistom najważniejszych informacji o dotyczących wdrożonych zasad postępowania administracyjnego i laboratoryjnego, które z jednej strony są niezbędne do skutecznego ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terytorium państwa gdzie choroba występują, a z drugiej są zgodne z wymaganiami unijnymi.
Dodatkowo, rozmowy dotyczyły sytuacji międzynarodowej w zakresie ASF, ze szczególnym uwzględnieniem Republiki Czeskiej oraz Rumunii, czyli kolejnych państwa UE na terytorium których ASF stwierdzono w ostatnim czasie zarówno u dzików (Czechy) jak i u trzody chlewnej (Rumunia).
Delegacji ukraińskiej przewodniczył wiceminister, szef Ukraińskiej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów Volodymyr Lapa. W skład ukraińskiej delegacji wchodzili również wicegubernator obwodu lwowskiego Rostyaław Zamłynsky, wicegubernator obwodu zakarpackiego Wiktor Mikulin, a także pracownicy ukraińskiej Inspekcji, lekarz weterynarii z obwodów przygranicznych i pracownicy administracyjni odpowiedzialni za zwalczanie ASF na Ukrainie.

źródło: MRiRW


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę