A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Wino musujące – różne charaktery, różne sposoby produkcji

1 września 2022
Wino musujące – różne charaktery, różne sposoby produkcji

Szampan – uznawany za króla win musujących – nie jest jedynym winem z bąbelkami, które zdecydowanie trzeba spróbować. W świecie wina jest wiele innych propozycji, które mogą zachwycić podniebienia swoim smakiem, a nierzadko także portfel… swoją przystępną ceną.

Skąd w winie musującym biorą się bąbelki?

Chociaż wino musujące produkuje się kilkoma różnymi sposobami, dwa z nich zasługują na szczególne wyróżnienie: jest to metoda klasyczna (szampańska) oraz metoda Charmata. Obie z nich zaczynają się podobnie: młode, nie do końca przefermentowane wino bazowe (nierzadko kombinację różnych roczników) poddaje się powtórnej fermentacji. W przypadku metody szampańskiej – w butelkach, w których wino styka się z usuwanym później osadem z drożdży, zaś produkując je metodą Charmata – w dużym, stalowym tanku, z którego zlewane jest znad osadu po zakończeniu fermentacji.
W zależności od wykorzystanej metody produkcji wino może być bardziej kremowe (metoda klasyczna) lub owocowe (metoda Charmata). Zależy od niej także rodzaj i ilość bąbelków – przyjmuje się, że wino musujące produkowane w stalowym tanku ma więcej drobnych pęcherzyków dwutlenku węgla.

 

 

wino musujące

 


Wino musujące z Francji to nie tylko szampan

Nie odkryjemy Ameryki, twierdząc, że to właśnie Francja jest ojczyzną wina z bąbelkami. To właśnie w tym kraju, w butelkach stworzonych przez angielskiego lekarza – Christophera Merreta – skromny mnich Dom Perignon zaczął produkować wino według ulepszonej przez siebie receptury. W XIX w., Barbe-Nicole Clicquot udoskonaliła ten proces jeszcze bardziej, dzięki czemu dzisiejsze trunki są prawdziwie wybitnymi winami. Za świetną jakością idzie jednak cena – prawdziwe szampany (a takimi są jedynie wina musujące z Szampanii) – potrafią kosztować krocie.

Francja ma jednak do zaoferowania coś więcej – crémant. Cremant to wino musujące wytwarzane bardzo podobnie do szampana, pochodzące jednak z innych, niż Szampania rejonów – obecnie jest 7 miejsc, które mogą wytwarzać te trunki. „Musiaki” te są bardzo zróżnicowane, gdyż każda apelacja dopuszcza inne odmiany winogron do ich produkcji. Ceny także są nieco bardziej przystępne, a jakość dobrych cremantów – wybitna.

Włoskie wino musujące

Gdy myślimy o włoskim winie musującym, pierwszym, które przychodzi na myśl, jest prosecco. Nic w tym dziwnego – od 2008 roku, gdy zaczął się prawdziwy „boom”, trunek ten wciąż zdobywa nowych fanów na całym świecie: zarówno dzięki swojej jakości, jak i przystępnej cenie. To wino musujące, produkowane metodą Charmata może zaoferować niezwykle owocowe i odświeżające nuty, które doskonale komponują się z jedzeniem i są fascynujące podczas samodzielnego spożycia.

Ze słonecznej Italii pochodzi także drugie, nieco mniej znane, lecz pyszne wino musujące, a mianowicie Franciacorta. Ten doskonały, pochodzący z Lombardii trunek, w przeciwieństwie do weneckiego prosecco, wytwarzany jest metodą tradycyjną. Podobnie wygląda także dalszy proces, który przypomina produkcję szampana. Franciacorta staje się coraz bardziej popularna – jej ciekawe, tropikalno-kwiatowe nuty znajdują coraz szerszą grupę fanów, a sprzedaż tego musującego wina stale się zwiększa.

Jakie wino musujące warto jeszcze poznać?

Jak sami widzicie, świat musiaków jest naprawdę spory – szampan, cremant, prosecco, franciacorta… a to jeszcze nie wszystko! Chcąc naprawdę dobrze poznać charakter tych win, koniecznie trzeba spróbować hiszpańskiej, produkowanej w Katalonii cavy. Zupełnie innym doświadczeniem może być też przygoda z sektem – te musujące wina z Niemiec i Austrii mogą nas kompletnie rozczarować lub wręcz przeciwnie – rozkochać nas w ich charakterze. Są one bardzo zróżnicowane zarówno jakościowo, jak i pod względem metod produkcji – próbując jednak niemieckiego Winzersekt lub austriackiego Grosse Reserve trudno o rozczarowanie!

Wino musujące może zaoferować bardzo wiele – warto otwotrzyć się na nowe doznania, szukać nowych propozycji i pamiętać, że nie kończy się ono na prosecco i szampanie!

 


POWIĄZANE

Ukraińskie media i organizacje poinformowały o najnowszy danych dotyczących eksp...

W mijającym tygodniu ceny diesla uległy kolejnej obniżce - dalszego dynamicznego...

W Starej Błotnicy w powiecie białobrzeskim odbyły się dziś obchody Ogólnopolskie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę