Agrolok_280518

Prezydent podpisał ustawę o biopaliwach

18 listopada 2003

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Jest to już trzecia wersja ustawy. Pierwszą, w grudniu u.br., prezydent zawetował. Druga jej wersja, decyzją Konwentu Seniorów - została odrzucona.

Uchwalona przez Sejm 2 października ustawa zakłada, że biokomponenty będą mogły być dodawane do paliw. Zgodnie z nią od 1 stycznia na stacjach benzynowach pojawią się mieszanki benzyny lub oleju napędowego z alkoholem etylowym.

Zawartość biokomponentu wyniesie do 5 lub powyżej 5 procent. Biopaliwa mają być sprzedawane z dystrybutorów z oznaczeniem zawartości biokomponentów.

Tylko do naszej akcesji do Unii Europejskiej biokomponenty będzie można wytwarzać wyłącznie z polskich surowców. Nie będzie 5-letniego okresu przejściowego na wytwarzanie biokomponentów z surowców polskich.

W myśl ustawy, wytwarzanie i magazynowanie biokomponentów będzie wymagało uzyskania zezwolenia. Natomiast do produkcji biokomponentów będą mogły być wykorzystywane wyłącznie zakontraktowane surowce. Umowy kontraktacyjne muszą być zawierane na okres nie krótszy niż 5 lat.

Biopaliwa będzie można produkować z produktów roślinnych w agrorafineriach. W ustawie wymienia się takie rośliny, jak rzepak, ziarna zbóż, kukurydza, ziemniaki i buraki cukrowe.

Senat przyjął ustawę 23 października, nie wprowadzając do niej poprawek.

Jest to już trzecie podejście Sejmu do ustawy o biopaliwach. Pierwszą w grudniu ubiegłego roku zawetował prezydent. Druga - decyzją Konwentu Seniorów - została odrzucona z powodu pojawienia się w niej kontrowersyjnych słów "i inne rośliny". Ustawowy zapis "i inne rośliny" oznacza, że biokomponenty do biopaliw mogłyby być produkowane np. z soi, słonecznika, palmy lub trzciny cukrowej, a więc surowców z importu, czego posłowie nie chcieli.

W związku z tym marszałek Sejmu Marek Borowski zdecydował pod koniec sierpnia o przerwaniu prac nad poprzednią wersją ustawy i trafiła ona do kosza.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę