BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Prezydent podpisał ustawę o biopaliwach

18 listopada 2003

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Jest to już trzecia wersja ustawy. Pierwszą, w grudniu u.br., prezydent zawetował. Druga jej wersja, decyzją Konwentu Seniorów - została odrzucona.

Uchwalona przez Sejm 2 października ustawa zakłada, że biokomponenty będą mogły być dodawane do paliw. Zgodnie z nią od 1 stycznia na stacjach benzynowach pojawią się mieszanki benzyny lub oleju napędowego z alkoholem etylowym.

Zawartość biokomponentu wyniesie do 5 lub powyżej 5 procent. Biopaliwa mają być sprzedawane z dystrybutorów z oznaczeniem zawartości biokomponentów.

Tylko do naszej akcesji do Unii Europejskiej biokomponenty będzie można wytwarzać wyłącznie z polskich surowców. Nie będzie 5-letniego okresu przejściowego na wytwarzanie biokomponentów z surowców polskich.

W myśl ustawy, wytwarzanie i magazynowanie biokomponentów będzie wymagało uzyskania zezwolenia. Natomiast do produkcji biokomponentów będą mogły być wykorzystywane wyłącznie zakontraktowane surowce. Umowy kontraktacyjne muszą być zawierane na okres nie krótszy niż 5 lat.

Biopaliwa będzie można produkować z produktów roślinnych w agrorafineriach. W ustawie wymienia się takie rośliny, jak rzepak, ziarna zbóż, kukurydza, ziemniaki i buraki cukrowe.

Senat przyjął ustawę 23 października, nie wprowadzając do niej poprawek.

Jest to już trzecie podejście Sejmu do ustawy o biopaliwach. Pierwszą w grudniu ubiegłego roku zawetował prezydent. Druga - decyzją Konwentu Seniorów - została odrzucona z powodu pojawienia się w niej kontrowersyjnych słów "i inne rośliny". Ustawowy zapis "i inne rośliny" oznacza, że biokomponenty do biopaliw mogłyby być produkowane np. z soi, słonecznika, palmy lub trzciny cukrowej, a więc surowców z importu, czego posłowie nie chcieli.

W związku z tym marszałek Sejmu Marek Borowski zdecydował pod koniec sierpnia o przerwaniu prac nad poprzednią wersją ustawy i trafiła ona do kosza.


POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę