CTR_80917

Raport Greenpeace: Rolnictwo na rozdrożu - żywność dla przyszłych pokoleń

27 listopada 2009
Greenpeace opublikował raport "Rolnictwo na rozdrożu - żywność dla przyszłych pokoleń", który zawiera zbiór informacji na temat obecnego kryzysu żywnościowego i klimatycznego oraz stanowi wezwanie do zmiany modelu rolnictwa na rzecz upraw ekologicznych będących jedynym realnym sposobem rozwiązania problemu głodu na świecie w obliczu zmieniającego się klimatu.
Dokument ten ukazał się w przeddzień Światowego Szczytu nt. Bezpieczeństwa Żywnościowego i przedstawia kluczowe wnioski wydanego w ubiegłym roku na zlecenie ONZ i Banku Światowego raportu dotyczącego rozwoju rolnictwa na naszym globie pt. "Międzynarodowa ocena wpływu nauk i technologii rolniczych na rozwój" (IAASTD, International Assessment of Agricultural Knowledge, Science and Technology for Development), nad którego przygotowaniem pracowało ponad 400 naukowców z krajów całego świata. Ich badania dowiodły, że obecny model rolnictwa nie jest w stanie zaspokoić potrzeb żywnościowych rosnącej populacji ludzkiej.
,,Chociaż za zmiany klimatu i głód na świecie w ogromnej mierze odpowiada przemysł i związane z nim technologie, przywódcy światowi wciąż forsują pogląd, że rozwiążą one problem bezpieczeństwa żywnościowego." - mówi Joanna Miś, koordynatorka kampanii Stop GMO w polskim oddziale Greenpeace.
Rolnictwo przemysłowe opierające się m.in. na stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych, przyczynia się do emisji około 14% gazów cieplarnianych. Biorąc pod uwagę przekształcanie gruntów leśnych na rolne, produkcję substancji chemicznych, transport i przetwarzanie towarów rolnych, w całościowym zestawieniu ten model rolnictwa odpowiada za ponad 30% udział w zmianach klimatu. Tymczasem rolnictwo ekologiczne znacznie obniża wpływ upraw na zmiany klimatu oraz posiada duże możliwości adaptacyjne w obliczu gwałtownych zmian pogodowych. Bazując na zasadach zrównoważonego rozwoju, w tym polepszając stan systemów glebowych i wodnych, jak i zachowując różnorodność biologiczną gatunków, w długoterminowym rozrachunku rolnictwo ekologiczne dostarcza większej ilości żywności.
,,Zwiększenie produkcji rolnej nie powinno polegać na zastosowaniu drogich technologii, na które nie stać rolników nie tylko z krajów rozwijających się, lecz wdrażaniu nowoczesnych zasad rolnictwa ekologicznego. Raport ONZ i Banku Światowego jasno pokazuje kierunek, w którym powinna zmierzać prawdziwa zielona rewolucja w rolnictwie." - dodaje Miś.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 13 września 2017 r., dotyczące utworz...

Do Komisji Europejskiej wpłynęły petycje od organizacji zrzeszających producentó...

Francuska federacja rolnictwa ekologicznego twierdzi, że wspólna polityka rolna ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę