Targi_china_210519-750

Króliki 30.11.2007

30 listopada 2007
Na rynku królików zapaść. Z czterech dużych ubojni, jedna już zawiesiła działalność. Inne ratują się jedynie kontraktami ze stałymi dużymi odbiorcami w kraju.

Ale czy uda się to na dłużej? Skup jest bardzo mały. Na zachód króliki ciężko już wysłać, a wszystko przez bardzo silną konkurencję z Chin i ostatnio także z Argentyny. Poza tym na przykład Francja prowadzi już własne hodowle.

Bardzo niskie ceny azjatyckiego mięsa przyczyniają się do obniżek także w naszych zakładach ubojowych. To z kolei zniechęca producentów do sprzedawania swojego towaru właśnie tutaj. Leszek Gacek z Doświadczalnego Instytutu Hodowlanego w Chorzelowie twierdzi, że często jedynym rozwiązaniem jest tzw. ubój gospodarczy.

Trzeba jedynie znaleźć sobie stałego odbiorcę detalicznego, bo hurtownie nie wchodzą w grę. Ci, którzy w ostatnim okresie nie zrezygnowali jeszcze z produkcji tak właśnie postępują i mają zyski.

Ceny żywca króliczego

zł/kg

w ubojniach
4,00-4,50

na eksport (Czechy)
5,50

sprzedaż bezpośrednia
6,50-7,50


Najbardziej opłaca się sprzedaż bezpośrednia, różnica w cenie w porównaniu ze skupem w zakładach ubojowych dochodzi do 3 złotych za kilogram.

Ceny hurtowe mrożonego mięsa króliczego w krajach zachodnich

Euro/kg

Luty 2006
2,50-3,00

2007 rok
max. 2,80

Teraz
3,00-3,10


Teraz, przed Świętami Bożego Narodzenia za kilogram mrożonego mięsa króliczego niektórym zakładom ubojowym udało się wynegocjować maksymalnie 3,10 Euro. I to już bardzo dobra cena, bo przez większą część tego roku nie przekraczała 2,80 Euro. 

POWIĄZANE

Zmiany na polskim rynku hurtowym, które widzieliśmy w ostatnich tygodniach nie p...

Od końca kwietnia ceny ropy naftowej spadają, a szczególnie mocną przecenę przyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę