70 mld euro dla Polski

19 lutego 2004

Komisja Europejska zaproponowała w środę znaczne wsparcie dla nowych członków UE. Polska mogłaby liczyć w okresie 2007-2013 na ponad 70 mld euro.

Wprawdzie Komisja Europejska uważa, iż biedniejszym regionom i krajom obecnej Unii jeszcze przez wiele lat należy się pomoc w doganianiu najbogatszych, ale w latach 2007-2013 chciałaby przeznaczyć na ten sam cel w 12 nowych państwach niemal równie wysokie kwoty co w 15 starych. Zakładając, że fundusze strukturalne i spójności będą dysponowały w tym okresie łączną pulą 336 mld euro, dla 10 państw przystępujących do Unii w tym roku zarezerwowano by 140 mld euro (42 proc.), dla Bułgarii i Rumunii 22 mld (6,6 proc.), a dla obecnych państw Unii pozostałe 174 mld. Raport nie zawiera podziału tych kwot na poszczególne kraje, ale z wyliczeń opartych na założeniach podobnych do tych, na których opiera się Komisja, wynika, że Polska mogłaby wykorzystać w ciągu siedmiu lat nawet do 73 mld euro.

Zależy to jednak od ewolucji polskiego PKB, bowiem Komisja uważa, że należy utrzymać limit wsparcia dla każdego państwa na poziomie 4 proc. PKB (wliczając fundusze strukturalne, spójności i osobne środki na rozwój wsi). Wszystkie regiony poszerzonej Unii mające PKB na głowę mniejsze niż 75 proc. średniej unijnej powinny nadal otrzymywać dofinansowanie (do 80 proc. wartości projektu) z funduszy strukturalnych na tzw. cel pierwszy (szkolenia, edukacja, aktywizacja zawodowa, wsparcie przedsiębiorczości, infrastruktura, ochrona środowiska). Krajom o dochodzie do 90 proc. średniej unijnej powinny przysługiwać dotacje z tzw. funduszu spójności (transport, ekologia).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę