Kalinowski w Brukseli

20 lutego 2002

Zdaniem wicepremiera i ministra rolnictwa Jarosława Kalinowksiego unijna propozycja dotycząca Wspólnej Polityki Rolnej, którą byliby objęci nowi członkowie Wspólnoty, może spowodować katastrofę środowiska naturalnego UE.

Polski minister odbył w Brukseli, 18 lutego br., rozmowę z unijnym komisarzem ds. ochrony zdrowia i konsumentów Davidem Byrnem. W trakcie spotkania komisarz apelował do Polski o jak najszybsze wdrażanie unijnych norm weterynaryjnych i sanitarnych oraz o przedstawienie Unii programu tych działań. W odpowiedzi Kalinowski uzasadniał, że wdrażamy to prawo, ponosimy duże koszty, na przykład na badania w kierunku BSE. W ubiegłym roku było to około 30 mln złotych. A to z Unii BSE przyszło na skutek technologii produkcji. Dzisiaj ten raport i odpowiedź na list Komisji zostały z Warszawy wysłane

Po rozmowie z Byrnem wicepremier wyjaśnił, że jeżeli UE nie zgodzi się objąć polskich rolników pełnymi dopłatami bezpośrednimi od początku członkostwa, to muszą być one zrekompensowane w inny sposób. Jaki? Na przykład przez możliwość utrzymania ochrony celnej polskiego rynku. W trakcie spotkania z dziennikarzami w Brukseli oświadczył natomiast, że jego zdaniem nie należy zamykać (negocjacji) do momentu uchwalenia ustawy regulującej obrót gruntami rolnymi w Polsce. Według polityka projekt ustawy powinien zostać zredagowany do końca lutego, a w marcu przesłany do Sejmu.

Podczas popołudniowego wystąpienia w Parlamencie Europejskim polski minister powiedział, że zamrożenie produkcji rolniczej w państwach kandydujących na poziomie odpowiadającym zaproponowanym kwotom zamrozi na wiele lat olbrzymią dysproporcję w poziomie intensywności produkcji rolniczej w powiększonej Unii.(...) Skutki tego mogą być katastrofalne dla środowiska naturalnego państw, w których kontynuowana będzie bardzo intensywna produkcja rolnicza, oparta na metodach przemysłowych, oraz dla nowych państw członkowskich, w których przyrodnicze zasoby do zrównoważonej, konkurencyjnej produkcji rolniczej nie będą wykorzystane jako źródło dochodów i miejsc pracy dla miejscowej ludności.

Negocjacje Polski z Unią Europejską weszły w bardzo trudny etap. Czy uda się nam pozamykać otwarte rozdziały negocjacyjne do końca 2002 roku?


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę