aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Minister Huebner polskim komisarzem

13 stycznia 2004

Danuta Huebner będzie polskim komisarzem w Komisji Europejskiej. "Gazeta Wyborcza" dowiedział się, że premier Leszek Miller postanowił zgłosić kandydaturę Huebner w zeszły wtorek, po rozmowie z prezydentem.

Gazeta przypomina, że ostateczna decyzja, kto uzyska posadę w Brukseli, należy do szefa Komisji Europejskiej Romano Prodiego i jest zapowiadana na koniec lutego. Jednak, zdaniem dziennika, Prodi ucieszy się z kandydatury polskiej minister do spraw europejskich.

Gdy Leszek Miller był w zeszłym roku w Brukseli, Prodi wypytywał polskiego premiera, czy zaproponuje Danutę Huebner. Polskiego komisarza będą jeszcze czekać przesłuchania w Parlamencie Europejskim podczas jego sesji w Brukseli w ostatnim tygodniu kwietnia. Komisarz zacznie urzędowanie po pierwszym maja.

Gazeta pisze, że jeśli Danuta Huebner zostanie komisarzem, to nie otrzyma żadnej teki i będzie tylko uczestniczyć w dyskusjach i głosowaniach. 1 listopada zacznie bowiem działać nowa, ukonstytuowana wedle traktatu z Nicei, ograniczona do 25 osób Komisja z pięcioletnią kadencją. Zdaniem ekspertów, politycy z nowych państw Unii, wybrani do Komisji teraz, będą mieć największe szanse, by jesienią dostać ponowne nominacje.

Gazeta dowiedziała się, że minister Huebner mogłaby wtedy liczyć na jakiś wpływowy dział w Komisji, choć nie któryś z najważniejszych. Mogłaby się na przykład zajmować sprawami sprawiedliwości lub energii i transportu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę