Może nam pomogą

16 marca 2004
Po wejściu do Unii będziemy korzystali ze wsparcia dla najuboższych regionów. Lubuskie gminy należą do najbiedniejszych z biednych.


Średni dochód na mieszkańca zamożnych regionów UE jest 2,6 razy większy niż w najuboższych. Najbogatsze części UE znajdują się między North Yorkshire w Wielkiej Brytanii, Franche-Comte we Francji oraz niemieckim Hamburgiem. To zaledwie jedna siódma terytorium Wspólnoty zamieszkana przez jedną trzecią ludności. Najbiedniejsze są obrzeża Unii, gdzie dochód jest mniejszy nawet o 40 proc. od unijnej średniej.
Dziś w UE najbiedniejsze są regiony Grecji, francuskie departamenty zamorskie oraz niektóre regiony Portugalii, Hiszpanii i południowych Włoch. Wraz z rozszerzeniem UE różnica między najbiedniejszymi i najbogatszymi podwoi się. Polska znajdzie się w grupie najbiedniejszych, w których dochód wynosić będzie około 40 proc. przeciętnego dochodu w UE. W ośmiu najuboższych krajach znajdzie się około 16 proc. całej ludności 27 państw UE.
Osiągnięcie tzw. spójności, czyli wyrównywanie poziomu, to jeden z najważniejszych celów UE. Rocznie z budżetu UE, który wynosi 100 mld euro, ponad 30 proc. przeznacza się właśnie na działania strukturalne osiąganie spójności gospodarczej i społecznej. Najwięcej pieniędzy z unijnej kasy pochłania rolnictwo wspólna polityka rolna kosztuje 40 proc. środków.
Zgodnie z szacunkami Polska, jako jeden z najbiedniejszych regionów, otrzyma około 13 mld euro. Wspólny budżet dzielony jest według zasady każdemu wedle potrzeb, a nie każdemu tyle samo. Podstawowym wskaźnikiem uznania za region biedny jest produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca. Jeśli wynosi on mniej niż 75 proc. średniego w UE kwalifikuje się do otrzymania funduszy strukturalnych. Gdy region przestaje korzystać z pomocy sprawdza się czy jego części można zaliczyć do obszarów objętych kryzysem. Wówczas podregiony mogą korzystać z tzw. drugiego celu pomocy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę