aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Poselski głos w sprawie katastrofy w sadach

14 maja 2007
Posłowie Zbigniew Kuźmiuk i Janusz Wojciechowski wystąpili z zapytaniem do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy dla rolników dotkniętych klęską mrozów, które zniszczyły tegoroczne zbiory w sadach.

Straty sadowników ze względu na przymrozki w Polsce
 Na początku maja miały miejsce w Polsce silne przymrozki, które spowodowały 90% straty w uprawach sadowniczych. Tego rodzaju uprawy prowadzi w Polsce ponad 200 tysięcy gospodarstw. Szacuje się, że straty wyniosą 5-6 mld zł, a więc blisko 1,5 mld Euro. W związku z zaistniałą dramatyczną sytuacją chciałbym przedstawić Komisji dwa pytania:

- Czy ewentualne udzielenie pomocy finansowej rolnikom dotkniętym tą klęską przez polski rząd będzie traktowane przez Komisję jako pomoc publiczna?
- Czy Komisja widzi możliwość udzielenia Polsce pomocy podobnej do tej, jaką otrzymała w ubiegłym roku Portugalia w związku z klęską suszy?

Z poważaniem,
Zbigniew Kuźmiuk
Janusz Wojciechowski

(Komentarz Janusza Wojciechowskiego)

Europejska solidarność potrzebna od zaraz

Nagłe majowe mrozy spowodowały spustoszenia w polskich sadach, jakich najstarsi ludzie nie pamiętają. Zrozpaczeni plantatorzy liczą na pomoc od polskich władz  od Unii Europejskiej
    Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa w ostatnim tygodniu podnosiliśmy ten problem podczas spotkania z panią komisarz do spraw rolnictwa Marianne Fischer-Boel. Przedstawiliśmy jej dramatyczny obraz zniszczeń. Pani komisarz zapowiedziała zainteresowaniem się tą sprawą, ale najpierw czeka na rachunek strat, który powinien dostarczyć polski minister rolnictwa.
    Skądinąd wiemy, że Unia nie jest „wyrywna” do udzielania bezpośredniej pomocy. Środki na ten cel w unijnym budżecie są niewielkie. Ciężar realnej pomocy musi wziąć na siebie polski rząd. Na szczęście sytuacja budżetu państwa jest na szczęście bardzo dobra i pieniądze na pomoc dla poszkodowanych rolników powinny się znaleźć.
    Unia powinna w pierwszym rzędzie pomóc, nie szkodząc. Jak wiadomo w Unii obowiązuje zakaz pomocy publicznej dla rolników z budżetu krajowego. Ta zasada powinna być zawieszona w sytuacji kryzysowej i rząd polski powinien otrzymać zielone światło na pomoc dla rolników, wedle własnych pomysłów i możliwości.
    Moje wspólne z posłem Kuźmiukiem oficjalne zapytanie do Komisji Europejskiej, załączone wyżej, zmierza do uzyskania od Komisji wyraźnej deklaracji przyzwolenia na pomoc krajową.
    Inna sprawa, że Unia powinna przewidzieć odpowiednie pieniądze na pomoc w sytuacji powszechnej klęski rolniczej. Państwa członkowskie nie mogą być w takiej sytuacji pozostawione same sobie.
Europejska solidarność potrzebna od zaraz.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę