Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Żywienie krów mlecznych

9 września 2003

Tylko połączenie pasz objętościowych z paszami treściwymi daje najwyższą wydajność w produkcji mleka.

Skarmianie krów paszami treściwymi wymieszanymi z paszami objętościowymi daje nie tylko dobry efekt wydajnościowy ale obniża również ryzyko zachorowań na wiele chorób, między innymi na ketozę, acidozę, a również wzmacniają system obronnościowy przeciwko innym chorobom np. mastitis.
 
 Ile powinna jeść?
Kontrola prawidłowości bilansowania pasz, a także stanu zdrowotnego krowy wymaga stałej jej obserwacji – zaleca Bronisław Żelanis, specjalista produkcji zwierzęcej w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – Najlepszym wskaźnikiem prawidłowego żywienia jest pozostawienie przez krowy w żłobie 2 procent paszy. Całkiem puste żłoby świadczą o tym, że krowy dostają za mało pożywienia, a co za tym idzie niskiej wydajności w produkcji mleka
 
Przekarmienie zaś może prowadzić do komplikacji poporodowych i utraty apetytu. Błędy żywieniowe można także eliminować obserwując stan racic. Miękkie racice lub ich owrzodzenia mogą wskazywać na dawkę ubogą we włókno, a zbyt bogatą w białko.
 
O wyższej zwartości
Zdolność pobrania suchej masy przez krowę zależy od jej masy ciała i wydajności mleka, a także od jakości paszy i zawartości w niej składników pokarmowych. Z badań wynika również, że krowy rasy Jersey muszą zjadać więcej suchej masy oraz pobierać pasze o wyższej zawartości składników pokarmowych niż krowy rasy HF. – Przy intensywnej produkcji mleka znaczenia nabiera znajomość zapotrzebowania krów na skrobię i włókno. Główna część energii przeznaczonej na produkcję tłuszczu w mleku musi pochodzić w włókna. Włókno powinno być zachowane w granicach 21 procent poziomu suchej masy w dawce i pochodzić z paszy, która zawiera wysokostrawne włókno. Poziom skrobi i cukru to około 35 procent w suchej masie dawki – wyjaśnia Żelanis.
 
W tym krowy Jersey powinny mieć paszę, która zawiera o 4 procent więcej suchej masy niż pasza dla ras dużych - HF. Angielskie normy zalecają podniesienie poziomu fosforu w paszy dla wysoko produkcyjnych krów Jersey, ze względu na ścisły związek fosforu z zawartością tłuszczu w mleku. {Mleko od krów rasy Jersey jest bardziej tłuste niż od rasy HF).


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę