aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Światowy Dzień Wiatru z PSEW

3 grudnia 2015
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) 15 czerwca organizuje na terenie całego kraju obchody  Światowego Dnia  Wiatru. W tym dniu jak zapowiada PSEW  w wielu miejscach Polski będzie można odwiedzić pracujące parki wiatrowe, zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat energetyki wiatrowej oraz wziąć udział w konkursach fotograficznych i filmowych. Polska edycja dnia wiatru otwiera też akcję „Lato z wiatrakami", w której PSEW już po raz trzeci zachęca, abyśmy podczas naszych wakacyjnych podróży odwiedzali działające w Polsce farmy wiatrowe.
- Podobnie jak w latach poprzednich chcemy pokazać, że turbiny wiatrowe to nie tylko niewyczerpane, czyste źródło energii, ale też przyjazna otoczeniu fabryka prądu Wiatraki są widoczne i często dostępne z bliska dla każdego. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji, dymu, czy nieprzyjemnego zapachu. Jako stowarzyszenie zachęcamy do poznawania z bliska tej technologii, tym bardziej, że nasz kraj ma potężne zasoby wiatru i stoi też przed wyjątkową szansę rozwoju gospodarki. Branża OZE to nie tylko instalacje wiatrowe, to także przemysł, rynek usług, a także korzyści finansowe dla rolników i samorządów lokalnych – mówi –  Wojciech Cetnarski, prezes PSEW.
Temat przyszłości zielonej energii jest w Polsce nadal gorący i wywołuje wiele pytań i kontrowersji. Trwają prace nad ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii, odbywa się też publiczna debata, gdzie i jak stawiać te nowoczesne instalacje. Mimo niepewności na rynku, turbiny wpisały się już trwale w krajobraz wielu regionów w naszym kraju. Co ważne, okazuje się, że warunki wiatrowe mamy doskonałe nie tylko w pasie nadmorskim, ale też w centralnej i południowej Polsce. Dlatego tak ważny jest proces edukacji i uświadamiania całego społeczeństwa o cechach energetyki wiatrowej.
- Współczesna energetyka wiatrowa to prawdziwa technologiczna rewolucja– podkreśla Wojciech Cetnarski. - Coraz lepsze prognozowanie siły wiatru i przewidywanie dostaw, większa wydajność i niższe koszty produkcji energii to już nie futurologia, lecz rzeczywistość tego najszybciej rozwijającego się źródła odnawialnej energii. Polska stoi nie tylko przed wyzwaniem energetycznym, nałożonym przez pakiet energetyczno - klimatyczny, ale przede wszystkim przed ogromną szansą. Dzień wiatru, to znakomita okazja, aby poznać możliwości, które daje rozwój tej technologii.
Światowy Dzień Wiatru został zainaugurowany w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA). W około 75 krajach na całym świecie, tego dnia urządza się happeningi, wystawy, konferencje i dni otwarte na farmach wiatrowych. Wg wyliczeń EWEA do końca  2012r. moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na świecie osiągnęła ok. 280 GW. Szacuje się, że w 2013r. powstanie kolejnych 50 GW. Niekwestionowanym liderem zarówno pod względem nowych instalowanych turbin jak i skumulowanej mocy są Chiny.



POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę