aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Lepiej późno niż wcale – przełom w ochronie łuskowców

12 czerwca 2020
Lepiej późno niż wcale – przełom w ochronie łuskowców

Chiny podjęły znaczące działania na rzecz wzmocnienia ochrony łuskowców. Decyzja nie bez przyczyny zapadła w czasie pandemii COVID-19. Pandemia zwróciła uwagę świata na ryzyko związane z konsumpcją dzikich zwierząt, często sprzedawanych na nielegalnych i nieuregulowanych rynkach.

Łuskowce tak samo ważne jak panda wielka

5 czerwca 2020 r. Narodowa Administracja Leśnictwa i Użytków Zielonych ogłosiła, że podnosi ochronę rodzimych chińskich łuskowców z drugiej do pierwszej klasy, co sprawia, że znajdą się na tym samym poziomie ochrony, co panda wielka. Ponadto w tym roku po raz pierwszy części ciała łuskowców nie znalazły się na krajowej liście zatwierdzonych tradycyjnych leków. To prawdziwy przełom. To dobre wiadomości dla nas wszystkich oraz samej Fundacji WWF, która od kilku lat opowiada się za wzmocnieniem ochrony tego gatunku.


COVID-19 przyspieszył decyzję?

Łuskowce znalazły się w centrum uwagi w ostatnich miesiącach ze względu na kilka badań, które sugerują, że mogły przenieść COVID-19 z nietoperzy na ludzi. Stwierdzono u nich koronawirusy podobne do tego, który zapoczątkował obecną globalną pandemię. Jednak należy pamiętać, że wyniki te nie zostały ostatecznie potwierdzone.

Niewyobrażalna skala handlu łuskowcami

„Łuskowce są jednymi z najczęściej nielegalnie handlowanych ssaków na świecie. Szacuje się, że w samym 2019 r. sprzedano około 195 000 osobników. Zwalczanie nielegalnego handlu dziką fauną i florą nie tylko chroni gatunki, ale także pomaga chronić dobrobyt i życie ludzi. Ponieważ popyt na produkty z łuskowców utrzymuje się na stałym poziomie, decyzja rządu chińskiego o zwiększeniu statusu ich ochrony jest znaczącym krokiem w walce z nielegalnym handlem dziką przyrodą. Istnieje również pilna potrzeba podjęcia globalnych wspólnych działań w celu zapewnienia odpowiedniej regulacji tej gałęzi handlu” – mówi Margaret Kinnaird, liderka globalnego obszaru „Ochrona Dzikiej Przyrody” w WWF.

Prawdziwa wartość łuskowca

Łuskowce są wysoko cenione ze względu na mięso i unikalne łuski. Podniesienie statusu ochronnego stanowi również impuls do nieustających wysiłków na rzecz zwiększenia świadomości społecznej na temat potrzeby ochrony tego gatunku.

Żadna kultura ani tradycja nie są warte wyginięcia całego gatunku. Gatunki zagrożone, niezależnie od tego, czy są wykorzystywane do produkcji żywności, czy do medycyny, niezależnie od tego, czy są skuteczne czy nie, nie powinny być już używane, ponieważ są zagrożone wyginięciem lub są bliskie wyginięcia. Wartości, które niesie obecność łuskowców w ekosystemie, są znacznie większe niż wartość ich mięsa lub łusek.”- powiedział Zhou Fei z WWF Chiny.

Trzeba działać natychmiast!

Szacuje się, że liczebność populacji azjatyckich łuskowców spadła nawet o 80% w ciągu ostatnich 10 lat, przy czym chińskie, malajskie i filipińskie łuskowce należą do krytycznie zagrożonych gatunków znajdujących się na Czerwonej Liście IUCN. Decyzja o podniesieniu poziomu ochrony łuskowców w Chinach oznacza, że wszystkie osiem gatunków jest obecnie objętych ochroną pierwszej klasy, co wzmocni nacisk na monitorowanie, ratowanie i ochronę łuskowców w tym kraju.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę