aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PAIH/ Sery kozie, konfitury i miody na targach żywności w Kopenhadze

30 sierpnia 2018
PAIH/ Sery kozie, konfitury i miody na targach żywności w Kopenhadze

Ekologiczne sery kozie, konfitury i miody prezentowane będą na rozpoczynających się w czwartek prestiżowych targach żywności Bite Copenhagen zorganizowanej przez biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kopenhadze. W imprezie weźmie udział 14 polskich producentów żywności ekologicznej.

Wystawcy to firmy zrzeszone w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” oraz Klastra Podkarpackie Smaki - wynika z informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kopenhadze. Wśród 14 przedsiębiorstw jest m.in Elena produkująca liofilizaty (suszone próżniowo owoce), gospodarstwo Figa specjalizujące się w wyrobie serów kozich, firma Polska Różna (konfitury) czy Sądecki Bartnik (miody).

Z komunikatu PAIH wynika, że Dania jest perspektywistycznym rynkiem zbytu dla producentów ekologicznych specjałów, ponieważ ich spożycie z szybko rośnie. "W 2016 r. udział produktów ekologicznych w rynku oscylował na granicy 10 proc., a rok później osiągnął najwyższy w skali świata wynik 13,3 proc."- twierdzi szef biura handlowego PAIH w Kopenhadze Łukasz Szymaszek. Dodaje, że statystyczny Duńczyk rocznie wydaje 335 euro na żywność ekologiczną, podczas gdy Polak - 7 euro.

Zauważa też, że Kopenhaga stała się jedną z najważniejszych stolic na gastronomicznej mapie Europy. To tam - jak wylicza - znajduje się 26 restauracji mogących pochwalić się łącznie 31 gwiazdkami Michellin, a tamtejsi szefowie kuchni zachęcają do sięgania po tradycyjne, zdrowe i ekologiczne produkty. Jego zdaniem tamtejsi konsumenci sięgają po tego typu produkty nie tylko ze względu na ich jakość i wartości odżywcze, ale też ekologiczny charakter tamtejszych upraw i hodowli. Rozwój tego sektora jest bowiem jednym z priorytetów polityki gospodarczej duńskiego rządu; zakłada podwojenie powierzchni ekologicznych upraw w kraju.

Szef kopenhaskiego przedstawicielstwa PAIH podkreśla, że targi Bite Copenhagen będą doskonałą okazją zaprezentowania wysokiej jakości polskich produktów, a także nawiązania kontaktów z firmami pośredniczącymi w handlu żywnością. "Duńskie statystyki podają, że import polskiej żywności do Danii w 2017 r. wyniósł niemal 500 mln euro, notując blisko 17 proc. wzrost rok do roku.

Od 2004 r. do 2017 r. wartość eksportu żywności z Polski wzrosła czterokrotnie, a według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w 2017 r. osiągnęła rekordowy poziom 27,3 mld euro (wzrost o 12 proc. w relacji rocznej). Ponad 80 proc. eksportu produktów spożywczych z Polski (w ujęciu wartościowym w złotych) trafia do Unii Europejskiej, także Danii.

Bite Copenhagen odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia. Targi towarzyszą forum World Food Summit, organizowanym pod egidą duńskiego Ministerstwa Środowiska i Żywności.

 

Ewa Wesołowska (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę