Prawdopodobna podwyżka ceł importowych w RPA

23 stycznia 2019
Prawdopodobna podwyżka ceł importowych w RPA

Republika Południowej Afryki przed wystąpieniem grypy ptaków w Europie była największym importerem mięsa drobiowego ze Starego Kontynentu. Obecnie RPA jest jednym z najbardziej obiecujących kierunków dla europejskich eksporterów, w tym dla firm polskich.

Niestety, niebawem dostawy na rynek RPA mogą napotkać na poważną przeszkodę. Stowarzyszenia i organizacje drobiarskie z RPA naciskają na tamtejszy rząd domagając się wprowadzenia 82 procentowego cła na mięso drobiowe tak z kośćmi, jak i bez kości (obecnie obowiązuje 12 proc. cło na mięso bez kości oraz 37 proc. cło na mięso z kośćmi). Lokalny przemysł drobiarski argumentuje, że tani import zabija konkurencyjność miejscowych producentów.

Na szczęście dla polskich dostawców niezadowolenie południowoafrykańskiego przemysłu drobiarskiego wymierzone jest przede wszystkim w eksporterów brazylijskich.

Główną formą nacisku na rząd, który ma wprowadzić cła są protesty związków zawodowych. W RPA drobiarstwo zatrudnia bezpośrednio około 50 tysięcy osób, a drugie tyle pracowników żyje z obsługi tego sektora.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W Holandii i w Niemczech rośnie popyt na jaja spożywcze, co zaczyna wywierać cor...

W ślad za toczącą się korespondencją w sprawie zmiany zasad szacowania strat w r...

Dr Aleksandra Hadzik, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zaprasza...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę