aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

SUSZA: KE wydała zgodę

29 sierpnia 2019
SUSZA: KE wydała zgodę

Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie suszy. Zakomunikowano, że państwa członkowskie zgodziły z uruchomieniem wszystkich środków, które Bruksela im zaproponowała w związku z panującą w Europie suszą. Przypomnijmy, że o taką pomoc zwrócił się Minister Rolnictwa Polski, Jan Krzysztof Ardanowski.
Jak czytamy w komunikacie „państwa członkowskie zgodziły się na szereg środków wsparcia zaproponowanych przez Komisję w celu złagodzenia trudności finansowych, z którymi borykają się rolnicy w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz w celu zwiększenia dostępności paszy dla zwierząt”.
Działania, które uzgodniono dziś na posiedzeniu Komisji przedstawiciele państw członkowskich, obejmują możliwość zwiększenia płatności zaliczkowych i kilka wyjątkowych odstępstw od zasad zazieleniania, aby pomóc rolnikom w zapewnieniu wystarczającej ilości paszy dla swoich zwierząt. Poszkodowani rolnicy będą mogli otrzymać wyższy odsetek przysługujących im płatności w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) w celu poprawy ich płynności finansowej.

Kwestię udzielenia pomocy państwom członkowskim skomentował także unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan.
Jak powiedział Phil Hogan będą wypłacane zaliczki płatności bezpośrednich i z PROW, a Komisja pozostaje w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi i w razie konieczności szybko reaguje. Środki te powinny wspomóc europejskich rolników finansowo i nie dopuścić do niedoboru zielonki dla ich zwierząt gospodarskich, a Komisja Europejska monitoruje sytuację i jest gotowa wspierać rolników UE.

I tak już od połowy października możliwe będzie uruchomienie do 70% płatności bezpośrednich,
Również wypłacane będzie 85% środków w ramach płatności finansowanych z PROW (np. płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne) natychmiast po formalnym przyjęciu pakietu tych środków na początku września.
Dozwolone będą również odstępstwa od niektórych zasad zazieleniania w celu zwiększenia dostępności paszy. Obejmuje to możliwość:
-uznanie gruntów ugorowanych za uprawy odrębne lub za obszar proekologiczny, mimo że odbywał się na nich wypas lub zebrano z nich plony,
- wysiew międzyplonów jako siewu czystego (a nie, jak się obecnie wymaga, jako mieszanki upraw), jeżeli są one przeznaczone do wypasu lub produkcji zielonki,
- skrócenia minimalnego 8-tygodniowego okresu międzyplonów, tak aby rolnicy mogli potem na czas wysiać uprawy ozime.
Cały pakiet pomocowy powinien zostać formalnie przyjęty na początku września. Komisja Europejskie poinformowała, że będzie w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi dotyczącej skutków suszy.

 


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę