Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rozmawialiśmy z Panią Ewą Byrczek - Prezes Zakładów Chemicznych ORGANIKA - AZOT S.A.

28 lutego 2005

Zakłady Chemiczne ORGANIKA - AZOT S.A. działają na polskim rynku od ponad 85 lat. Jak wiele przeobrażeń przeszliście Państwo przez te lata, być taką firmą jak jesteście w chwili obecnej?


Ewa Byrczek:
„Organika-Azot” należy do najstarszych firm chemicznych w Polsce. Powstała w 1917 roku jako Spółka Akcyjna „Azot”, z inicjatywy przyszłego prezydenta państwa, a jednocześnie znanego chemika, prof. Ignacego Mościckiego. Działalność Zakładu rozpoczęła się od produkcji nawozów sztucznych i wiele wskazywało na to, że będzie to główny profil produkcji firmy. Jednakże historia zadecydowała inaczej - w latach 20-tych ubiegłego wieku rozpoczęto w Jaworznie produkcję środków ochrony roślin.

Po zakończeniu wojny Spółka Akcyjna „Azot” została przejęta na własność państwa. Zakład kontynuował i rozszerzał produkcję środków ochrony roślin, rozwijał się intensywnie, rosło zatrudnienie. Jednakże przed firmą pojawił się poważny problem – ochrona środowiska. Z tego względu już w latach 70-tych XX wieku zlikwidowano najbardziej uciążliwe dla środowiska produkcje.

Lata 90-te to początek transformacji całej gospodarki. W 1994 r. Z.Ch. „Organika-Azot”, mające dotychczas status przedsiębiorstwa państwowego, zostają przekształcone w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, a udziały Spółki wniesione do NFI. Kolejne lata to praca związana z dostosowaniem produkcji i funkcjonowania firmy w warunkach wolnego rynku – wiązało się to ze zmianami struktury przedsiębiorstwa, sposobu finansowania oraz udoskonaleniem jakości i metod produkcji. Od 2003 r. wyłącznym właścicielem firmy są jej pracownicy.

Ostatnią ważną datą w historii firmy był zeszły rok, kiedy to „Organika-Azot”SA stworzyła i stała się głównym członkiem Grupy Kapitałowej „Organika-Azot”, skupiającej jeszcze trzy firmy: Elektromontaż Nr 2 Kraków Zakład Produkcji Urządzeń Sp. z o.o., Polinovę Sp. z o.o. oraz Azoterm Sp. z o.o...

Pani Prezes - co należy uważać za podstawową działalność Zakładów Chemicznych ORGANIKA - AZOT S.A. ?



Ewa Byrczek: Działania firmy koncentrują się na produkcji środków ochrony roślin i preparatów do higieny sanitarnej oraz ich sprzedaży na terenie całego kraju. „Organika-Azot” wykonuje także usługi syntez, formulacji i konfekcji. Na sukces firmy pracuje załoga w liczbie ok. 200 osób, zorganizowana w specjalistyczne piony: produkcyjno-technologiczny, handlowo-marketingowy oraz finansowy. Ponadto w terenie pracuje czterech przedstawicieli, którzy służą fachowym doradztwem współpracując z dystrybutorami i siecią detaliczną.

„Organika-Azot”S.A. dysponuje instalacjami do produkcji i konfekcji wyrobów w różnych formulacjach, czyli formach użytkowych: zawiesinowej, płynnej oraz aerozolowej. W 2003r. nasza firma wykupiła Zakłady Chemiczne w Woli Krzysztoporskiej, dzięki czemu stała się wyłącznym producentem tlenochlorku miedzi w Polsce. Mamy teraz możliwość produkcji naszego sztandarowego fungicydu – Miedzianu na bazie własnej substancji aktywnej.

Należy podkreślić, że całość naszych działań, w oparciu o długoletnie doświadczenie, ma na celu zadowolenie ostatecznego klienta. Pragniemy dostarczać polskiemu rolnikowi środki skuteczne, opłacalne i bezpieczne dla środowiska.

Czy mogłaby Pani Prezes przybliżyć naszym internautom ideę SZOK-u ?
Ewa Byrczek: Idea SZOKU kryje się w samej nazwie – oznacza ona System Zbiórki Opakowań Kaucjonowanych. Stworzyliśmy ten system w odpowiedzi na wymogi ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ustawodawca nałożył na producentów środków ochrony roślin obowiązek odbierania pojemników zużytych po pestycydach. SZOK ma ułatwić zbieranie odpadów opakowaniowych u detalistów oraz gwarantować ich odbiór i utylizację. Do naszego programu przystąpiło już kilku znanych producentów środków ochrony roślin oraz higieny sanitarnej w Polsce. SZOK to zupełnie nowa, śmiała koncepcja utworzenia na naszym rynku sprawnego i zorganizowanego systemu zbiórki odpadów.

Tak przedstawia się skrótowo idea SZOKU, ale jest to oczywiście o wiele szersze zagadnienie i w najbliższym czasie postaramy się je przybliżyć na stronach Pierwszego Portalu Rolnego.

Pani Prezes, jak wiele zależy od dobrej ochrony roślin?
Ewa Byrczek: Na początku wyjaśnię, czym jest dobra ochrona roślin. Dobra ochrona roślin to taka, która gwarantuje wysoki i zdrowy plon, a jednocześnie nie stwarza bądź w znacznym stopniu minimalizuje zagrożenia dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka.
Ochrona roślin należy do tych dziedzin rolnictwa, których rozwój ma decydujący wpływ na podnoszenie poziomu produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz wysokość uzyskiwanych plonów. Prowadzona nowoczesnymi i kompleksowymi metodami daje możliwość bardzo skutecznego ograniczenia strat w uprawie roślin powodowanych przez choroby, szkodniki i chwasty. W chwili obecnej nie ma na świecie poza chemiczną, innych metod czy środków, które mogą w pełni zabezpieczyć prawidłową i skuteczną ochronę przed agrofagami. I choć większości społeczeństwa ten system zwalczania szkodników kojarzy się z zagrożeniem czy to dla środowiska, czy dla konsumentów, to nie zmienia to faktu, że metoda chemicznego zwalczania organizmów szkodliwych jest nieodzowna. Należy przy tym podkreślić, że stosowanie właściwie dobranych chemicznych środków ochrony roślin i dobrze wykonane zabiegi ochronne są gwarancją wysokiej zdrowotności i jakości plonów. Środki zastosowane zgodnie z ich przeznaczeniem i we właściwym terminie pozwolą na zachowanie harmonii między człowiekiem i przyrodą.


Jakie środki ochrony roślin, nawozy i środki do higieny sanitarnej, mają w swojej ofercie Zakłady Chemiczne ORGANIKA - AZOT S.A.?



Ewa Byrczek: Oferta „Organiki-Azot” jest bardzo szeroka, obecnie w sprzedaży dostępnych jest ok. 50 produktów. Posiadamy szczególnie atrakcyjną ofertę środków ochrony roślin. Najbardziej znane rolnikom są nasze grzybobójcze zaprawy nasienne, które cieszą się od lat dobrą opinią i wypracowały sobie wysoką pozycję na rynku. Najważniejsze nasze marki to: Funaben i Oxafun.
Obok zapraw nasiennych podstawę naszej oferty środków ochrony roślin stanowią preparaty oparte na tlenochlorku miedziowym. Miedzian we wszystkich trzech formach WP, WG i SC to, w grupie preparatów miedziowych, lider na rynku w zwalczaniu chorób grzybowych i bakteryjnych zwłaszcza w sadach i uprawach warzywnych.

Ponadto oferujemy całą gamę środków grzybobójczych, które mają szerokie zastosowanie zwłaszcza w ochronie roślin sadowniczych i warzywnych. Polecamy Kaptan Zawiesinowy, Sadoplon, Curzate CU, Konkret oraz nowości wprowadzone na rynek z zeszłym roku: Kaptan Plus, Konkret Mega i Stoper.

Ważną grupę środków w naszej ofercie stanowią insektycydy o szerokim zastosowaniu w uprawach rolniczych, warzywnych, sadowniczych, leśnych, zielarskich, roślin ozdobnych. Najważniejszymi naszymi markami na rynku w tej grupie środków są niewątpliwie Owadofos i Alfazot. W roku ubiegłym wprowadziliśmy na rynek nowy środek owadobójczy Grot.
Szczególną pozycję w naszej ofercie stanowią, kierowane głównie do działkowców, środki owadobójcze w formie aerozolowej. Są to Piriflor AE i Szklarniak.

Bardzo szeroki asortyment środków chwastobójczych oferujemy do rolnikom uprawiającym buraki cukrowe i pastewne. W ofercie mamy preparaty, które zapewniają kompleksową ochronę plantacji buraków przed chwastami. Najbardziej znanym i cenionym na rynku środkiem jest przede wszystkim Saherb. Ponadto oferujemy jeszcze Burex, Mikron oraz trzy środki pod marką Safen.

Równie znanym działem oferty „Organiki-Azot” jest higiena sanitarna, a to szczególnie dzięki marce Muchozol Extra – aerozolu owadobójczego na owady latające, do stosowania w pomieszczeniach. Od dwóch lat pod tą nazwą funkcjonuje również ekologiczny lep na muchy.

Ponadto w ofercie mamy środek na owady biegające- Insektozol P w wygodnej formie aerozolu z aplikatorem, Mrówkozol- do zwalczania mrówek oraz środek odstraszający komary i kleszcze Komarep.

Naszymi „klientami” są także zwierzęta domowe, a to głównie za sprawą Pibutozolu. Jest to bardzo skuteczny, ceniony od wielu lat preparat do zwalczania pcheł u psów oraz kotów. Innym znanym produktem dla zwierząt jest Ipowet – preparat na pasożyty skórne u zwierząt domowych i gospodarskich – jednak jako lek, wydawany jest tylko z przepisu lekarza weterynarii.

Jak widać oferta produktowa „Organiki-Azot” jest szeroka . Podczas targów i różnych imprez rolniczych mamy okazje bezpośrednio dowiedzieć się co myślą o naszych produktach ich ostateczni użytkownicy. Ich dobre opinie są najlepszym dowodem na to, że wykonujemy dobrą pracę. Pomimo różnych zagrożeń i zmian w branży pestycydów wierzymy, że uda nam się utrzymać, a nawet powiększyć udziały w rynku.

Mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję przedstawić, na łamach PPR, naszą ofertę bardziej szczegółowo.


POWIĄZANE

W dniu 7 października 2024 roku, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała...

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wyraża głębokie zaniepokojenie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę