aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rośnie liczba gospodarstw ekologicznych w Pomorskiem

24 grudnia 2015
W woj. pomorskim systematycznie rośnie liczba gospodarstw ekologicznych. W końcu 2011 r. było ich 783, dwa lata wcześniej 507, co stanowi ponad 1 proc. ogółu gospodarstw.
Gospodarstwa ekologiczne zajmują ok. 3 proc. powierzchni wszystkich gospodarstw w województwie.
Zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Krzysztof Pałkowski powiedział PAP, że liczba gospodarstw ekologicznych rośnie sukcesywnie od 2004 r. Przyznał, że głównym czynnikiem motywującym rolników do zmiany konwencjonalnego systemu prowadzenia gospodarstwa na ekologiczny są dopłaty rolno-środowiskowe w ramach PROW (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich).
Wyjaśnił, że rolnictwo ekologiczne polega przede wszystkim na gospodarowaniu bez użycia chemicznych środków ochrony roślin, bez nawozów sztucznych, z zastosowaniem naturalnych metod produkcji, czyli odpowiedniego zmianowania, na dbałości o żyzność gleby bez wzbogacania jej środkami chemicznymi.
"Każde gospodarstwo ekologiczne podlega corocznej kontroli, którą prowadzą uprawnione jednostki certyfikujące w rolnictwie ekologicznym" - powiedział Pałkowski. Przyznał, że zdarzają się przypadki nieprzestrzegania przez rolników zasad obowiązujących w rolnictwie ekologicznym.
Pod względem liczby gospodarstw ekologicznych, Pomorskie jest na 12. miejscu w kraju. Liderem jest woj. warmińsko-mazurskie, na terenie którego istnieje ponad 3 tys. ekologicznych gospodarstw. Pałkowski zwrócił uwagę, że pod względem powierzchni upraw ekologicznych (22,5 tys. ha) Pomorskie zajmuje 10. miejsce w kraju. Powierzchnia pomorskich gospodarstw ekologicznych stanowiła w 2010 r. 4,35 proc. powierzchni wszystkich użytków ekologicznych w Polsce.
Poinformował, że najwięcej gospodarstw ekologicznych jest na północy i zachodzie województwa, w powiatach: słupskim (124), bytowskim(121), człuchowskim (98). Najmniej producentów ekologicznych zarejestrowano w południowo-wschodniej części województwa, w powiatach: sztumskim (9), malborskim (8) i kwidzyńskim (5). Jest to związane z warunkami na terenie województwa. Jak wyjaśniał Pałkowski, położone we wschodniej części regionu Żuławy to tradycyjne rolnictwo konwencjonalne, więc tutaj rolnictwo ekologiczne nie rozwija się.
Pomorskie gospodarstwa ekologiczne zajmują się głównie uprawą roślin i zbóż ekologicznych.
Zdaniem Pałkowskiego pod względem dopłat unijnych prowadzenie gospodarstwa ekologicznego jest bardzo korzystne. W zależności od rodzaju upraw dopłata z tytułu ekologicznego gospodarowania może wynieść od 360 zł do ok. 1 tys. zł do hektara. "Jest to dodatkowa płatność, bo oprócz tego rolnik otrzymuje płatności obszarowe i może też je dostać z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania" - powiedział. "Wiadomo, że plony w gospodarstwie ekologicznym są niższe i ta dopłata ma mu zrekompensować ich utratę" - tłumaczy.
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni poinformowano PAP, że w latach 2004-2006 z programu PROW w ramach tzw. pakietu rolno-środowiskowego wypłacono ponad 13 mln zł. W latach 2007-2013 ta kwota wynosi już prawie 81 mln zł. Dopłaty rolno-środowiskowe otrzymują nie tylko rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne, ale także podmioty realizujące projekty m.in. w zakresie ochrony gleb i wód, ochrony siedlisk ptaków oraz zagrożonych gatunków roślin.
Z tzw. pakietu rolno-środowiskowego rolnictwa ekologicznego rolnik może korzystać przez 5 lat. Pałkowski zaznaczył, że po tym okresie zdarza się, że rolnik wraca do rolnictwa konwencjonalnego.
Na koniec 2011 r. w Polsce było ponad 23,8 tys. gospodarstw ekologicznych, które prowadziły swoją działalność na powierzchni ponad 573 tys. ha.

POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę