BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Uprawa wierzby szansą dla podkarpackich rolników

21 marca 2003

W 2010 roku w Polsce ze źródeł odnawialnych musi pochodzić 7,5 proc. wytwarzanej energii, w 2020 - 14 proc. W ubiegłą środę w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyło się seminarium dotyczące uprawy i wykorzystania roślin na cele energetyczne. W centrum zainteresowania znalazła się wierzba krzewiasta.

W ubiegłym roku na Światowym Szczycie Ziemi w Johannesburgu przyjęto plan mający ułatwić dostęp do tanich i odnawialnych źródeł energii. Jak powiedziała wtedy Deling Wang, przewodnicząca stowarzyszenia organizacji obywatelskich promującego odnawialne źródła energii są dwa powody, dla których powinniśmy rozwijać czyste źródła energii: obawa przed wyczerpaniem się zapasów paliw kopalnych oraz, powiedzmy szczerze przekraczamy barierę ekologiczną naszego systemu.

W Polsce możliwości wykorzystania wierzby dla celów energetycznych wzrastają z każdym rokiem. Tym samym rosną szanse na nowe źródła dochodu dla rolników oraz sezonowe miejsca pracy.

Do roślin uprawianych na cele energetyczne zaliczne są m.in. wieloletnie rośliny energetyczne takie jak miskant, malwa pensylwańska, a przede wszystkim wierzba krzewiasta. Uprawianie wierzby jest więc ogromną szansą dla podkarapckich rolników, choć trzeba mieć świadomość, że ruszenie z tą uprawą wymaga poniesienia kosztów rzędu 10 tys. zł na hektar, a zyski przyjdą dopiero po kilku latach. Jestem ogromną zwolenniczką uprawy wierzby krzewiastej, ale decyzję każdy z rolników musi podjąć sam. Między bajki trzeba włożyć stwierdzenia, że można ją sadzić byle gdzie. Chcąc osiągać odpowiednie plony i zyski, gleba musi być odpowiednio przygotowana – powiedziała Alina Zwierzchowska, pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie. Wyjaśniła, że bardzo dobrym stanowiskiem pod plantację wierzby krzewiastej są grunty klasy III-IV o wysokim poziomie wód gruntowych. Gleby piaszczyste klasy V mogą być brane pod uwagę, ale przy założeniu, że zostaną wzbogacone nawozami organicznymi np. osadami ściekowymi z komunalnych oczyszczalni ścieków. Bardzo ważna jest kwasowość gleby (ph), która powinna wynosić 5,5 -7,5.

Przygotowanie stanowiska pod przyszłą plantację wierzb powinna się rozpocząć w roku poprzedzającym sadzenie. Przede wszystkim należy skutecznie zwalczyć chwasty, szczególnie wieloletnie jak perz, ostrożeń, powój. Po kilku tygodniach glebę za zniszczoną masą roślinną należy zaorać (podorywka + bronowanie). Bardzo ważnym zabiegiem jest zimowa, głęboka orka na głębokość nie mniejszą niż 35-40 cm.  Sadzonki najlepiej wysadzić wczesną wiosną, przy czym należy pamiętać, żeby był to materiał dobrej jakości, bo inaczej plony mogą być znacznie niższe. Nie chcąc naciąć się na sadzonkach (ich ceny wahają się od 20 groszy za sztukę nawet do 1 zł) najlepiej skontaktować się z ODR Boguchwała, który przygotowuje listę rzetelnych firm zajmujących się ich rozprowadzaniem.

Zbiór wierzby krzewiastej może odbywać się w cyklu jednorocznym, dwuletnim, trzyletnim, przy czym najbardziej zalecany i opłacalny jest ten ostatni. W zależności od stanowiska plonuje ona średnio w granicach 30-40 ton świeżej masy drewna z hektara rocznie. W województwie podkarpackim nie ma w tej chwili żadnej elektrowni, która zajmowałaby się skupem zrębków wierzby i produkcją z niej energii. Elektrownia w Tychach, która już to robi płaci za tonę zerwanych prosto z plantacji świeżych zrębków 68 zł za tonę.

Koszty uruchomienia plantacji wierzby krzewiastej są dość duże – rzędu 10 tys. zł na hektar – i praktycznie żaden podkarpacki rolnik nie będzie w stanie samodzielnie z tym ruszyć. Muszą mu w tym pomóc rządowe i samorządowe władze wojewódzkie przygotowując odpowiedni program wsparcia finansowego. Taki program stworzono już w województwie katowickim i plantacje wierzby rosną wręcz lawinowo. Władze Podkarpacia na razie śpią, zajmując się przede wszystkim sporami personalnymi i walką o stołki. Czas się otrząsnąć i zająć konkretną pomocą dla rolników.

Gminy Nowa Dęba i Elektrowni Stalowa Wola jako pierwsze w woj. podkarpackim przygotowują się do wybudowania kotłowni i kotłów do spalania wierzby krzewiastej i próbują zachęcić do jej uprawy rolników.

Z badań prof. Stefana Szczukowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wynika, że wartość kaloryczna drewna w czasie zbiorów jednorocznych pędów wierzby wynosi 18,6 MJ/kg s.m., a trzyletnich 19,3 MJ/kg s.m. Dla porównania wartość energetyczna oleju opałowego wynosi ok. 43 MJ/m3, gazu ziemnego ok. 38 MJ/ m3, a węgla ok. 26 MJ/kg.


POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę