Copa i Cogeca wyrażają zadowolenie z nowego raportu Eurobarometru opublikowanego w tym tygodniu w Brukseli, który ukazuje że konsumenci są coraz bardziej świadomi znaczenia rolnictwa i obszarów wiejskich w przyszłości.
Blisko 80 bocianów, które pod koniec lata z różnych powodów nie odleciały do Afryki, spędza zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu na Podkarpaciu. Ich zimowe utrzymanie kosztuje ponad 20 tys. zł; pomagają m.in. mieszkańcy i firmy.
Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się w czwartek z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów żywności ekologicznej.
Kolejnych sześć kłód bartnych, czyli nadrzewnych uli, zawiesili leśnicy w Puszczy Augustowskiej. Przeznaczone są dla dziko żyjących w lesie pszczół, które są niezbędne w naturalnym środowisku. Działania leśników związane są z realizacją projektu przywracania tradycyjnego bartnictwa.
2015 rok okazał się najcieplejszy w ciągu 145 lat pomiarów meteorologicznych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Rekordy temperatur odnotowano w sierpniu i w grudniu - poinformował profesor Andrzej Doroszewski.
Firma Nestlé w swoim szwajcarskim laboratorium przeprowadziła niedawno wyjątkowe badania. Wzięła pod lupę 700 tabliczek czekolady, poddając je rozmaitym testom mierzącym wpływ wilgoci, tlenu i światła na produkt. Badanie pozwoli dobrać optymalne opakowania i daty ważności produktów. Do 2017 roku Nestlé chce zmniejszyć ilość wykorzystywanych opakowań aż o 100 000 ton!
Podkarpaccy leśnicy w tym roku planują pozyskać 1 mln 920 tys. metrów sześciennych drewna w lasach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie).
Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o dotacje na inwestycje chroniące przed zanieczyszczeniami azotem na Obszarach Szczególnie Narażonych (OSN) na przedostawanie się tych substancji do wód gruntowych.
Ok. 200 ton siana, 100 ton sianokiszonki, 50 ton buraków, 35 ton owsa i 10 ton kukurydzy zgromadzono z myślą o zimowym dokarmianiu żubrów żyjących w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Tamtejsze stado jest największe w kraju, liczy ponad 500 sztuk.
Zielone technologie mogą być jednym z mostów porozumienia Polski i Hiszpanii – pokazały rozmowy Anety Wilmańskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska z przedstawicielami hiszpańskiego Ministerstwa Przemysłu, Energii i Turystyki.