aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Emerytury z Ameryki

10 marca 2009
Jest dobra wiadomość dla górali i całego Podhala, Rzeszowskiego, mieszkańców Moniek i wszystkich tych którzy pracują lub pracowali w Ameryce. 1 marca br. weszła w życie polsko-amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym. Od tej pory osoby uprawnione do świadczeń emerytalnych mogą sumować okresy składkowe za czas pracy w USA i w Polsce.

Umowa likwiduje także podwójne opodatkowanie - umożliwia opłacanie składek pracowników delegowanych do USA tylko w jednym państwie. Dzięki umowie osoby mieszkające w Polsce będą mogły otrzymywać świadczenia po swoich amerykańskich współmałżonkach, co dotychczas nie było możliwe. Skorzystają na tym przede wszystkim osoby owdowiałe i sieroty. Negocjacje w sprawie umowy trwały prawie trzy lata, głównie ze względu na różnice w ustawodawstwie polskim i amerykańskim.

Nasze, polskie ministerstwo pracy szacuje, że z postanowień umowy skorzysta ok. 30 tys. Polaków.

Co praktycznie oznacza wejście w życie umowy? Począwszy od tego dnia tysiące Polaków będą mieć możliwość sumowania okresów składkowych z tytułu składek ZUS/KRUS i amerykańskiej Social Security za czas przepracowany w obu państwach".

Na mocy umowy wielu beneficjentów polskiego systemu zabezpieczeń emerytalno-rentowych i członkowie ich rodzin zachowają prawo do świadczeń z tytułu Social Security również wówczas, gdy mieszkać będą poza Stanami Zjednoczonymi. Do świadczeń z tytułu amerykańskiej Social Security uprawnionych jest wielu krewnych obywateli amerykańskich oraz osób pracujących w USA. Często są to wdowy, których skromny domowy budżet w dużym stopniu jest uzależniony od tych właśnie świadczeń. Na mocy dotychczasowych przepisów osoby takie z chwilą zamieszkania w Polsce napotykały na utrudnienia w uzyskiwaniu świadczeń. Po wejściu w życie umowy o zabezpieczeniu społecznym przeszkody te zostały usunięte.

Za realizację umowy zawartej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki odpowiedzialny jest w przypadku ZUS - I Oddział w Warszawie - Centralne Biuro Obsługi Umów Międzynarodowych, a w przypadku KRUS - placówka terenowa KRUS w Nowym Sączu. Wymienione jednostki organizacyjne ZUS i KRUS będą ustalały prawo wyłącznie do polskich świadczeń emerytalno-rentowych i wypłacały te świadczenia. Instytucje te nie są uprawnione do ustalania prawa do świadczeń za okresy ubezpieczenia, w których osoba zainteresowana objęta była kanadyjskim lub amerykańskim systemem ubezpieczenia społecznego. Dlatego też prawo do świadczeń należnych na podstawie przepisów obowiązujących w tych państwach będzie rozpatrywane i przyznawane przez - odpowiednio do posiadanych okresów ubezpieczenia amerykańską instytucję ubezpieczeniową, tj. przez Administrację Zabezpieczenia Społecznego. Nie oznacza to jednak, że wnioskodawca jest zmuszony do ubiegania się o świadczenia odrębnie w każdej instytucji ubezpieczeniowej państwa, w którym posiada okresy ubezpieczenia. Możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę lub rentę w instytucji jednego państwa, np. w instytucji polskiej, która niezwłocznie przekaże go także - zależnie od sytuacji ubezpieczeniowej wnioskodawcy - instytucji amerykańskiej. Wraz z wnioskiem instytucja przekaże także wszelkie dostępne jej dokumenty, które mogą być niezbędne do ustalenia uprawnień wnioskodawcy do świadczenia. Z dotychczasowej praktyki wynika, że wnioskodawcy preferują składanie wniosków o świadczenia w instytucji ubezpieczeniowej miejsca swego zamieszkania. Nie ma jednak przeszkód, by osoby zamieszkałe w Kanadzie lub Stanach Zjednoczonych Ameryki złożyły wniosek w polskiej instytucji ubezpieczeniowej.

POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę