Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Gdzie płyną fundusze UE?

6 maja 2004

Polsce grozi, że nie wykorzysta funduszy unijnych ze względu na centralizację decyzji w przyznawaniu tych środków i monopol państwa na zarządzanie nimi - uważają przedsiębiorcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) i eksperci z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

"Są różne modele wykorzystania funduszy strukturalnych w Unii Europejskiej, np. irlandzki, gdzie zostały one wykorzystane bardzo dobrze, i grecki, gdzie to się nie udało. Wydaje się, że Polsce bliżej jest do modelu greckiego" - powiedział ekspert IBnGR Marcin Nowicki.

Zdaniem wiceprezesa PKPP Jacka Krawczyka, do Konfederacji napływa coraz więcej sygnałów od przedsiębiorców, że nie zamierzają oni korzystać z pieniędzy pochodzących z unijnych funduszy strukturalnych. Wsparcie dla 4,5 tys. firm z PHARE

"System przyznawania tych środków jest scentralizowany, nieprzejrzysty i czasochłonny. Mamy sygnały, że przedsiębiorcy nie chcą tracić czasu" - powiedział PAP Krawczyk.

Przedsiębiorcy uważają, że rząd nie prowadził dialogu z ich środowiskiem na temat wdrażania i wykorzystywania pieniędzy z UE.

"Przedsiębiorcy nie rozumieją tego systemu. Ocena wniosków o udzielenie pieniędzy z funduszy zależy od urzędników, którzy oceniają je ze względu na zgodność formalną, a nie ze względu na jakość" - twierdzi Nowicki.

Zdaniem przedsiębiorców w ramach Komisji Trójstronnej powinien powstać zespół roboczy, złożony z przedstawicieli organizacji biznesowych, związków zawodowych i niezależnych ekspertów, który będzie decydował o odpowiednim wykorzystaniu środków unijnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę