aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE nie chce zamykać kur w obawie przed ptasią grypą

30 sierpnia 2005
Eksperci sanitarni z krajów UE nie uznali w czwartek za konieczne, aby wszystkie państwa musiały pójść śladem Holandii i zdecydować się na niewypuszczanie drobiu na świeże powietrze, żeby ochronić się przed ewentualną ekspansją ptasiej grypy na teren Unii Europejskiej.

Eksperci, którzy spotkali się w czwartek w Brukseli, zaapelowali jednak do krajów UE "o zwiększenie czujności" w związku z pojawieniem się ptasiej grypy w kilku regionach Rosji i Kazachstanie. Zdecydowali się również "pilnie przejrzeć krajowe plany działania" na wypadek epidemii.

Zdaniem ekspertów, obecnie zagrożenie wirusem przenoszonym przez migrujące dzikie ptaki jest w UE "słabe albo oddalone". Jest różnica między tymi sformułowaniami. "Oddalone" nie jest tak silne jak "słabe". Są w UE kraje, gdzie jest duża migracja dzikiego ptactwa - Holandia, Niemcy czy Dania - i w nich zagrożenie postrzegamy jako "oddalone" - poinformowało w czwartek źródło w KE. "Nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia, ale trzeba dokładnie kontrolować sytuację –  dodało to źródło.

Kilka dni temu rząd w Hadze podjął decyzję o niewypuszczaniu drobiu na świeże powietrze, żeby ochronić go przed kontaktem z dzikim ptactwem, przybywającym znad Morza Kaspijskiego. Pomysłu tego nie podzielili eksperci z krajów członkowskich.

Generalnego zakazu dla wszystkich krajów nie uznano za adekwatny do obecnego ryzyka rozprzestrzeniania choroby przez migrujące ptaki –  poinformowała w czwartek Bruksela.

Eksperci zaapelowali jednak "o wzmożoną czujność" i potwierdzenie przez kraje członkowskie, że respektują podjęte przez Unię środki - w tym zakaz importu drobiu z Rosji i Kazachstanu.

Jest jasne, że zrobimy wszystko, co możemy, żeby przeciwdziałać rozprzestrzenieniu się w UE tej dewastującej epidemii –  zadeklarował w czwartek unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu.

Jeden z rzeczników KE Philip Tod powtórzył, że w ocenie Komisji podjęte środki są na razie dobre i wystarczające. Rzecznik zapewnił, że Komisja jest w kontakcie z wszystkimi krajami członkowskimi. Komisja współdziała z wszystkimi państwami, aby miały swoje plany działania związane z gromadzeniem leków antywirusowych (szczepionek). Niektóre już je mają –  powiedział Tod.

Na jesieni KE ma sprawdzić wymianę informacji i współdziałanie między odpowiedzialnymi organami na poziomie unijnym, a także koordynację narodowych planów działania.

Bruksela niejednokrotnie zapewniała, że gdyby sytuacja się zmieniła to wszelkie niezbędne środki do walki z ptasią grypą mogą być wdrożone natychmiast w porozumieniu z krajami członkowskimi.

Eksperci podkreślili też, że trzeba dokładnie informować konsumentów w UE na temat produktów z drobiu. Konieczna jest dobra informacja na opakowaniach produktów z drobiu. Konsumenci muszą mieć pewność i gwarancję, że kupowany przez nich towar nie pochodzi z regionów zagrożonych –  powiedziało źródło w KE.

W ocenie ekspertów sytuacja w Azji nie jest jasna, ale pojawienie się ptasiej grypy w Rosji i Kazachstanie jest powodem zaniepokojenia. "To tylko hipoteza, że wirus pojawił się w związku z migracją dzikich ptaków. Sytuacja epidemiologiczna nie jest jasna, potrzebujemy więcej informacji" - mówią eksperci.

Tymczasem szef Stowarzyszenia Brytyjskich Weterynarzy (BVA) Bob McCracken wyraził w czwartek opinię, że ptasia grypa "z pewnością" dotrze do Wielkiej Brytanii, przywleczona przez migrujące ptaki. Jednak władze brytyjskie nie zdecydowały się pójść śladem Holandii, gdyż - ich zdaniem - ryzyko pojawienia się tej choroby jest niewielkie.

Groźny także dla ludzi wirus H5N1, jeden z wirusów wywołujących ptasią grypę, spowodował już wybicie w Azji milionów sztuk drobiu, był też przyczyną śmierci 61 osób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed pandemią tej choroby i szacuje, że w takim wypadku może ona zabić nawet 50 milionów osób.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę