aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Co grozi w tym roku uprawom?

10 marca 2003

Ocenę zdrowotności roślin uprawnych opracowuje się każdego roku na podstawie obserwacji przeprowadzonych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Na tej podstawie Instytut Ochrony Roślin przygotowuje prognozy zagrożeń upraw ze strony patogenów.

Plantacje zbóż, głównie pszenicy ozimej i jęczmienia jarego będą najbardziej zagrożone mączniakiem prawdziwym. Rdza brunatna zaszkodzi pszenicy ozimej i jarej. Jeśli lato będzie wilgotne, bardziej zagrożone septoriozą plew pszenicy będą plantacje zlokalizowane na południu Polski oraz w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Pszenicy ozimej zaszkodzi łamliwość źdźbła i zgorzel podstawy źdźbła (głównie na plantacjach południowej Polski). 

W bieżącym roku producenci zbóż muszą szczególnie zadbać o dobrą jakość materiału siewnego oraz zaprawić nasiona, aby zapobiec spodziewanemu nasileniu śnieci cuchnącej pszenicy i głowni pylącej jęczmienia. Wystąpią również skrzypionki, szczególnie w Polsce południowo-wschodniej. Roślinom zbożowym zaszkodzi pryszczarek zbożowiec, a jego rozwojowi będzie sprzyjać ciepła i wilgotna pogoda. Liczniej też niż w roku ubiegłym wystąpi mszyca zbożowa, głównie w północno-wschodniej Polsce. 

Na plantacjach ziemniaków należy spodziewać się dużego nasilenia zarazy. Prognozuje się także niewielkie zwiększenie nasilenia chorób wirusowych. Zagrożenie stonką ziemniaka będzie największe we wschodniej części kraju. W tym roku przewiduje się również możliwość zwiększenia szkodliwości drutowców, pędraków i rolnic.

Burakom cukrowym zagrozi, podobnie jak w roku ubiegłym, chwościk, szczególnie w południowej Polsce. Przy sprzyjających warunkach pogodowych może wystąpić w burakach cukrowych mszyca trzmielinowo-burakowa.

W rzepaku prognozuje się lokalne zwiększenie liczebności i szkodliwości słodyszka rzepakowego. Rozmiary szkód będą zależały od przebiegu pogody w fazie tworzenia się paków rzepaku ozimego. Szkodliwość chowacza czterozębnego będzie poniżej poziomu średniej wieloletniej.

Roślinom strączkowym zagrozi antraknoza łubinu, szczególnie na północy i zachodzie Polski. Należy się również spodziewać zwiększenia liczebności pachówki strąkóweczki. Konieczna jest więc systematyczna kontrola liczebności szkodnika, zwłaszcza z uwzględnieniem plantacji grochu konserwowego.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę