Hiszpańscy i portugalscy rolnicy załamują ręce. Z powodu suszy zbiory zbóż w tych krajach mogą być mniejsze nawet o połowę. Utrzymujące się wysokie temperatury spowodowały ogromne straty w rolnictwie.
Jest coraz lepiej mówią mleczarze. Nadal jednak najwięcej problemu sprawia brak wspólnej polityki mleczarskiej realizowanej przez największe spółdzielnie mleczarskie. Nawet sceptycy muszą przyznać, że sprawdziły się dobre prognozy.
Ciepły styczeń, mroźny marzec i warroza czyli najgroźniejsza choroba pszczół spowodowały prawdziwe spustoszenia w zachodniopomorskich pasiekach. Bartnicy stracili blisko połowę uli, a to oznacza że dobry miód stanie się w tym roku towarem deficytowym.
Każdego dnia w Irlandii średnio czterech hodowców owiec rezygnuje z dalszego prowadzenia gospodarstwa. To efekt trudnej sytuacji farmerów.
Brakuje pracowników, którzy wydają certyfikaty na sprzedaż ziarna za granicę. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że opóźnienia wkrótce się skończą, bo do pracy szkoleni są już dodatkowi kontrolerzy.
Na początku maja ceny skupu kurczaków na wolnym rynku wywindowano do 3,60 zł za kilogram. To nietypowa sytuacja aby przetwórnie za brojlery płaciły więcej niż za tuczniki - komentują w zakładach.
Wszystkich Internautów spragnionych odrobiny słodyczy i przekonanych o słuszności twierdzenia "cukier krzepi" zainteresuje zapewne stworzony przez IMPartner serwis firmy BSO Polska Sp. z o.o., producenta cukru marki "Srebrna Łyżeczka".
Zimna wiosna dała się we znaki pszczołom. Długo nie wylatywały z uli, bo nie miały czego zbierać. Rośliny i drzewa dopiero teraz zaczęły kwitnąć. Już wiadomo, że w tym roku miodu będzie bardzo mało.
Na rynku pojawiły się truskawki spod folii. Ich cena jest o 30 proc. niższa niż w tym samym okresie 2004 r. W skupie dostawcy otrzymują za kilogram tych owoców 10 zł. W sprzedaży pojawił się też rabarbar, ale kosztuje o 10 proc. więcej niż przed rokiem.
Sprawdziły się przewidywania maklerów. Na giełdach towarowych brakuje śruty sojowej. Aby zapewnić towar jak największej liczbie klientów, obcinana się nieco zamówienia tym, którzy zamawiali śrutę znacznie wcześniej.